Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

KONEČNE SA ROZHÝBALI. Deti a mládež do 18 rokov môže opäť športovať a chodiť na kultúrne podujatia

Tréningy a kultúrne podujatia pre deti sa môžu konať v OTP režime. ZDROJ: fb hockeyslovakia

BRATISLAVA – Športujúce deti a mládež do 18 rokov môžu trénovať v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Rovnako v OTP režime sa môžu konať aj kultúrne podujatia pre deti a mládež. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, ktorá v stredu nadobudla účinnosť.

 

Kapacitný limit v takomto prípade je 100 osôb. “Okrem očkovaných a prekonaných je teda možná účasť aj na základe negatívneho RT-PCR alebo LAMP testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín od odberu, alebo antigénového testu, ktorý nesmie byť starší ako 48 hodín,” uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. “U detí do 18 rokov je akceptovaný aj negatívny výsledok testu vykonaný v domácom prostredí pre účely výučby na školách,” dodala. Ostatné športové súťaže a tréningy pre osoby nad 18 rokov sa naďalej môžu konať len v režime OP. Profesionálne športové súťaže ponechávajú povinnosť testovania hráčov a členov organizačného tímu, ktorí nie sú očkovaní, alebo neprekonali COVID-19. Súťaže sa už môžu konať aj s diváckou účasťou. Ako stredne rizikové podujatia môžu naplniť 25 percent kapacity štadiónov. Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva rozdelila hromadné podujatia do troch skupín podľa rizikovosti. V závislosti od nej sú následne určené maximálne limity účastníkov.

 

Športoví fanúšikovia sa tak skoro a vo veľkom na štadióny nevrátia. ZDROJ: fb skslovanbratislava1919

“Deti od 0 do 12 rokov sa budú podľa nových pravidiel považovať akoby za zaočkované, k tréningovej činnosti a súťažiam nebudú potrebovať nič,” informoval štátny tajomník ministerstva školstva Husár. Staršie deti a mládež do 18 rokov budú fungovať v rámci tréningov a súťaží v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19).” Nové opatrenia predpokladajú na niektorých športoviskách režim OP, niektoré, napríklad fitness centrá, režim OP plus. Rovnako sa podľa Husára budú posudzovať všetky mimoškolské aktivity detí. V prípade diváckej kapacity ostane aj po 19. januári kapacitné maximum na 25 percentách. “Samozrejme, radi by sme viac, ale musíme byť aj zodpovední v súčasnej epidemiologickej situácii,” priznal Husár.

Opatrenia by podľa jeho slov mali platiť dočasne, na obdobie štyroch až piatich týždňov. Spresniť informácie o opatreniach má minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Vládny splnomocnenec pre šport Kučera uviedol, že spôsob, akým vláda a koalícia pristúpila k aktualizácii opatrení a uvoľneniu podmienok pre šport dokazuje, že invektívy o tom, že šport je na poslednom mieste, nie sú pravdivé. “Vláda, naopak, k tomu pristúpila tak, že šport je na prvom mieste. Aj na koaličnej rade sa odsunuli iné zákony, aby sa prednostne riešila otázka športu,” zdôraznil Kučera. Aj on by si želal, aby divákov mohlo prísť na športové duely ešte viac, verí však, že nové správy fanúšikov potešia a vrátia sa na tribúny.