Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Konflikt na Ukrajine zmenil správanie Slovákov: Predajcovia evidujú zvýšený záujem o zbrane, strelivo a obranné prostriedky

Na Slovensku sa zvýšil záujem o zbrane, zbrojné preukazy a bojový výcvik. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Zdražovanie a vojenský konflikt na Ukrajine zmenil mimoriadne netradičným spôsobom zvyky a nálady Slovákov. Začalo to nákupnou turistikou v Poľsku a Maďarsku, kde slovenskí motoristi takmer “vysušili” čerpacie stanice a pokračuje až abnormálnymi domácimi aktivitami. V kurze sú totiž podzemné kryty alebo bunkre a enormne sa zvýšil záujem o zbrane, strelivo, zbrojné preukazy a bojové výcviky.

 

Bezpečnosť na prvom mieste. To je aktuálne hlavné a dominantné heslo Slovákov. Nielen že si doma robia zásoby vo veľkom, ale ich záujem sa zameral aj na oblasť, ktorú doposiaľ považovali za nepotrebnú, nezaujímavú a hlavne nebezpečnú. Nákup zbraní a streliva, vybavovanie si zbrojných preukazov a rôzne kurzy sebaobrany, prežitia či vojenského výcviku. Dôvodom je je konflikt na Ukrajine, ktorý medzi ľuďmi rozpútal záujem o ochranu seba, rodiny a svojich blízkych. Aj preto rôzne internetové obchody, ale aj legálny predajcovia zbraní evidujú v posledných týždňoch enormný záujem o zbrane, strelivo alebo aj bojové kurzy. “Doba je zvláštna, chorá a nepredvídateľná. nikdy som si nemyslel, že by som si kúpil zbraň, ale dnes už si nemôžete byť ničím istý. Nehovorím, že budem teraz v absolútnom bezpečí, ale na čo riskovať a hrať sa na hrdinu. Dúfam však, že ju nikdy nepoužijem,” skonštatoval majiteľ nového zbrojného preukazu pred obchodom so zbraňami.

Záujem Slovákov o zbrane, strelivo a zbrojné preukazy je v posledných týždňoch enormný. Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Majiteľ jedného z nich nám povedal. “Návštevnosť obchodu aj našej webovej stránky sa nám zvýšila o polovicu. ľudia sa zaujímajú o všetko. Na legislatívu, ako si môžu vybaviť zbrojný preukaz, akú zbraň si môžu kúpiť, koľko nábojov, kde sú strelnice, ako to tam funguje, chcú sa prihlásiť na strelecké kurzy, majú záujem o kurzy prežitia a podobne. Jednoducho bezpečnostná situácia sa oproti tomu čo tu bolo pred rokom či dvomi úplne zmenila a zmenili sa aj ľudia.” 

Je zaujímavé, že podobný záujem majú aj v Českej republike. „Ľudia si kupujú vo zvýšenej miere aj dlhé vzduchovky vrátane tých so silnejším výkonom a evidujeme aj nárast záujmu o strelivo, hlavne o voľnopredajné flobertové náboje, gumové projektily, plynové náboje s paralyzujúcou náplňou a poplašné (zvukové náboj). Záujem je tak veľký, že aktuálne streliva nie je dostatok na pokrytie všetkých objednávok. Týmto tempom budeme za mesiac na suchu a nebude čo predávať. Nedostatok streliva v rôznych kalibroch sa pritom začal prejavovať už vlani v novembri,“ hovorí majiteľ e-shopu pre seznamspravy.cz.

Záujem Slovákov o zbrane, strelivo a zbrojné preukazy je v posledných týždňoch enormný. Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Úzkoprofilovým tovarom sú na Slovensku aktuálne balistické, alebo nepriestrelné vesty. Ale zvýšený záujem je aj o špeciálne spacie vaky, zdravotnícky materiál, vojenské topánky a oblečenie. Reportér zregiony.sk preto Františka Gajdoša, konateľa spoločnosti, ktorá sa zaoberá predajom voľnopredajných zbraní, streliva, príslušenstva a obranných prostriedkov, aká je aktuálna situácia na slovenskom trhu.

Evidujete na Slovensku zvýšený záujem o vydanie zbrojného preukazu, ako aj o nákup strelných zbraní a streliva, eventuálne zvýšený záujem o bojové výcviky?

– Otázku zvýšeného záujmu o vydanie zbrojného preukazu je potrebné položiť na Prezídiu PZ SR, nakoľko žiadosti o vydanie ZP prijíma a posudzuje polícia, nie predajcovia zbraní. Ako predajca však môžem potvrdiť zvýšený záujem o zbrane, strelivo a obranné prostriedky za posledné približne dva týždne. Zároveň však dodávam, že sa nejedná o mimoriadne zvýšený záujem, skôr mierne zvýšený. Záujem o bojové výcviky neviem potvrdiť, nakoľko sa takejto činnosti naša spoločnosť nevenuje.

Kto a za akých podmienok si môže kúpiť na Slovensku zbraň a získať zbrojný preukaz?

– Podmienky na získanie zbrojného preukazu sú prísne a obsiahle. Spomeniem len tie najhlavnejšie a uvediem ich na konkrétnom príklade. Ak chce fyzická osoba získať zbrojný preukaz na držanie alebo nosenie samonabíjacej pištole (slangovo “devina”), musíte mať vek minimálne 21 rokov, musíte byť spoľahlivou a bezúhonnou osobou a taktiež, musíte byť zdravotne a psychicky spôsobilou osobou (zdravotná prehliadka + absolvovaný psychotest). Osoba, ktorá splní podmienky bude predvolaná na skúšku odbornej spôsobilosti. Skúška sa týka najmä preverenia ovládania znalostí zákona č. 190/2003 Z. z. (o strelných zbraniach a strelive), ovládania niektorých ustanovení trestného zákona a trestného poriadku, priestupkového práva a ovládania lekárskej prvej pomoci. Ak osoba úspešne absolvuje skúšku, bude jej vydaný zbrojný preukaz. Samotný zbrojný preukaz neoprávňuje jeho držiteľa okamžite si ísť zakúpiť  “devinu”. Pred jej zakúpením je držiteľ zbrojného preukazu povinný požiadať o tzv. nákupné povolenie na príslušnom policajnom útvare. Až na základe neho si môže zbraň zakúpiť. Po zakúpení je povinný jej nadobudnutie ohlásiť na príslušnom policajnom útvare, ktorý k zbrani vystaví tzv. preukaz zbrane.

Kto môže na Slovensku predávať strelné zbrane, aké druhy a za akých podmienok?

– Na predaj zbraní potrebuje podnikajúca fyzická osoba (živnostník) alebo právnická osoba tzv. zbrojnú licenciu na predaj zbraní. Pred tým, ako podnikateľský subjekt požiada o zbrojnú licenciu na predaj zbraní, musí mať napr. ustanovenú tzv. zodpovednú osobu (zamestnanca so zbrojným preukazom) a políciou schválené priestory na uskladnenie zbraní. Ak podnikateľský subjekt splní všetky zákonom predpísané podmienky, príslušný policajný útvar mu vydá zbrojnú licenciu na predaj zbraní s platnosťou na 10 rokov. Počas platnosti zbrojnej licencie polícia u jej držiteľa vykonáva pravidelné kontroly. Držiteľ zbrojnej licencie je oprávnený nakupovať a predávať zbrane kat. B a C (slangovo nazývané ,”ostré zbrane”) a zbrane kat. D (zbrane, na ktorých nadobudnutie nie je potrebný zbrojný preukaz). Za presne zákonom stanovených podmienok (napr. aj tzv. výnimky od Ministerstva vnútra) môže držiteľ zbrojnej licencie nakúpiť a predať aj niektoré zbrane kat. A (zakázané zbrane), ako napríklad samočinné zbrane (tzv. samopal).

 

Záujem Slovákov o zbrane, strelivo a zbrojné preukazy je v posledných týždňoch enormný. Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

O informácie k nákupu zbraní a zbrojným preukazom sme požiadali aj Políciu SR. “Počet vydaných zbrojných preukazov, ktorý obsahuje okrem zbrojných preukazov vydaných prvý krát pri nových držiteľoch, aj nové zbrojné preukazy, ktoré boli vydané v prípade skončenia platnosti už v minulosti vydaných existujúcim držiteľom, sme nárast, napríklad v porovnaní s rokom 2020 nezaznamenali. Naopak, v porovnaní s rokom 2020 evidujeme ich mierny pokles. S rokom 2021, pre prijaté prísne protiipandemické opatrenia, štatistiku porovnávať nie je možné. S otázkou záujmu o strelné zbrane, strelivo a o bojové výcviky je potrebné osloviť subjekty, ktoré takéto produkty poskytujú. Podmienky nadobúdania vlastníctva, držania, nosenia a používania zbraní a streliva, ako aj zbrojnej licencie podrobnejšie upravuje zákon o strelných zbraniach a strelive,” povedal Michal Slivka, hovorca prezídia Policajného zboru.