Regióny Bratislava Top

KORONAVÍRUS naberá na sile: Situácia v nemocniciach sa zhoršuje, sestričky sú opäť na nohách aj celú noc

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP / Vincent Thian

BRATISLAVA – Prípady infikovania koronavírusom na Slovensku neustále pribúdajú a s tým aj počty hospitalizovaných v nemocniciach. Hoci na lôžkach ležia aj pacienti, ktorí sa nechali zaočkovať. Väčšina z nich je však nezaočkovaných. V Bratislave dokonca boli sestričky na nohách celú noc, aby pomohli pacientom s ochorením COVID-19.

 

Situácia ohľadom pandémia koronavírusu sa začína opäť zhoršovať. Lekári, ktorí pracujú v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku zaznamenali zvýšený nárast pacientov s ochorením COVID-19. “Kým 13.9.2021 sme mali hospitalizovaných 2 pacientov a z nich 0 na ÚPV (umelej pľúcnej ventilácii) . Aktuálne 23.9.2021 máme v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok –  fakultná nemocnica hospitalizovaných 13 pacientov s COVID-19 z nich 5 pacientov je na Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny- pričom 3 sú na ÚPV,” potvrdila pre zoznam.sk hovorkyňa nemocnice Petra Dišková. Ako ďalej dodala “zaočkovaní sú iba 3 zo všetkých hospitalizovaných pacientov s COVID-19.”

Zvýšený nárast pacientov zaznamenali aj lekári z Fakultnej nemocnice J. A. Reimana Prešov,„Počet pacientov s ochorením COVID-19 sa v posledných dňoch zvyšuje. Sú medzi nimi aj takí, ktorí boli zaočkovaní,  ale jednoznačne prevládajú pacienti, ktorí neboli zaočkovaní, ktorých je viac ako 80% a priebeh ochorenia u nich je oveľa zložitejší. Na infekčnom oddelení je 29 pacientov a 5 pacientov je na umelej pľúcnej ventilácii,” prezradila sekretárka námestníka pre chirurgické a nechirugické odbory Lucia Šoltisová.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP / Rodrigo Abd

Zhoršená situácia je aj v nemocnici v Bratislave. Informuje o tom infektológ Peter Sabaka z Covid oddelenia v Bratislavskej nemocnici na sociálnej sieti. “A je to tu. Čakanie na vlnu skončilo. Pacienti nám pribúdajú. V Bratislave zatiaľ nie tak rýchlo ako inde, ale pribudajú.” Podľa jeho slov sa história v nemocniciach opäť opakuje, “Pritom prežívam deja vu zo septembra 2020. Na oddelení je 12 pacientov od 30 do 85 rokov. Očkovaní sú len dvaja a aj tí sú na tom možno najlepšie.”

Sabaka tiež vyzdvihol sestričky, ktoré niekedy musia pracovať aj celý deň. “Naše sestričky z JIS boli na nohách celú noc a celú noc v skafandroch. Boli 2 plus sanitár. Starali sa o štyroch kritických pacientov plus ešte jedného ďalšieho v lepšom stave, dvaja sa museli počas noci intubovať a napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Boli skvelé a zvládli to. Otázka je, ako dlho takto vydržia.”

Odborníci upozorňujú na dôležitosť očkovania

Infektológ zároveň poznamenal, že je dôležité, aby sa ľudia nechali zaočkovať. “Tí, čo odhovovárajú od očkovania, nikdy nič podobné nezažili. Nezažili noc strávenú bojom o život v ochranných oblekoch, v ktorých ste spotení po 5 minútach, čo by povedali naším sestričkám. Áno, každý sa môže slobodne rozhodnúť, či sa dá očkovať. Rovnako ako sa naše sestričky slobodne rozhodli, že prídu do služby, starať o tých, čo sa slobodne rozhodli sa neočkovať.”

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / AP / Matt Rourke

Na zlú situáciu v nemocniciach upozornil aj primár interného oddelenia v nemocnici v Považskej Bystrici Milan Kuklovský “Prijali sme dvoch pacientov s Covid-19. Obidvaja obojstranný zápal pľúc. Obidvaja neočkovaní.  Muž päťdesiatnik. Očkovanie mu nebolo doporučené. Jeho manželka je očkovaná. Ona je s ľahkým priebehom doma. On obojstranný zápal pľúc, hospitalizácia. Ťažký priebeh.  Kolegovia, lekári, očkovanie chráni predovšetkým rizikových pacientov. Im ho treba doporučiť, nie ich od očkovania odhovárať. “

Kuklovský tiež zdôraznil dôležitosť očkovania aj pri pacientoch, ktorý trpia rôznymi ochoreniami. “Často sa stretávam s tým, že vakcinácia nie je doporučená pacientom s anamnézou prekonaného trombembolizmu a pacientom s vrodeným trombofilným stavom, ktorí užívajú antikoagulanciá (lieky na riedenie krvi). Prípadná infekcia Covid-19 u týchto pacientov výrazne zvyšuje riziko pľúcnej embólie. Toto riziko násobne prevyšuje obavy z prípadných nežiadúcich účinkov vakcín. Jedinou absolútnou kontraindikáciou mRNA vakcín je alergia na liečivo alebo ktorúkoľvek z ďalších zložiek vakcíny.”