Regióny Bratislava Košice

Košický župan NEUSPEL so sťažnosťou podanou proti obvineniu

Rastislav Trnka. ZDROJ: TASR/Roman Hanc

BRATISLAVA – Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav T. neuspel so sťažnosťou podanou proti obvineniu, ktoré mu bolo vznesené pre podozrenia z machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic zamietol aj sťažnosti ďalších spoluobvinených. Vyplýva to z informácií, ktoré uviedol Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na sociálnej sieti.

 

“Špeciálny prokurátor v odôvodnení svojho uznesenia okrem iného poukázal na skutočnosť, že dôvodnosť trestného stíhania obvinených vyplýva aj z uznesení Najvyššieho súdu SR,” priblížila prokuratúra.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie s krycím názvom Valentín obvinila päť fyzických osôb. Kauza sa týka obstarávania bezdotykových teplomerov a nákladných vozidiel na údržbu komunikácií. Spôsobená škoda mala byť vyše 300.000 eur. Predseda KSK Rastislav T. vinu odmieta. Vo februári ho obvinili len v prípade podozrení z ovplyvňovania špecifikácie pri obstaraní štyroch vozidiel značky Tatra. Obvinený je aj generálny riaditeľ Správy ciest KSK Anton T., podnikateľ Richard R. a ďalšie dve osoby.

KSK obstaral v rokoch 2020 a 2021 v rámci protiepidemických opatrení spolu 205 prechodových teplomerov za viac ako 178.000 eur a Správa ciest KSK obstarala v roku 2020 štyri nákladné vozidlá značky Tatra s nadstavbami na zimnú a letnú údržbu za 1,3 milióna eur. Kritici namietali, že išlo o predražené nákupy, čo kraj odmietal.