Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Kto nám napečie čerstvé rožky? Niektorí PEKÁRI svoje prevádzky ZATVORILI! “Už nevládzeme”, odkazujú

Nárast cien potravín, aj chleba, by pomohlo spomaliť zastropovanie cien energií. ZDROJ: TASR / Pavel Neubauer

Lapšanský vyhlásil, že potravinová sebestačnosť, o ktorej hovorí programové vyhlásenie tejto vlády, je, žiaľ, len zdrapom papiera, ktorý s realitou nemá nič spoločné. „Ako som už uviedol, pekári nedostali žiadnu pomoc ani počas pandémie, ani počas vojny ani teraz, počas energetickej krízy. Má to vážne dopady nielen na prevádzky, ale aj na našu konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu. Táto situácia ohrozuje našu najdôležitejšiu funkčnú potravinovú vertikálu od pestovateľov pšenice, cez mlynárov až po pekárov či cestovinárov. A necítime to v slovenskom potravinárstve len my, ale aj naši kolegovia mliekari, mäsiari, či výrobcovia nápojov,“ skonštatoval Lapšanský. Na jeho vyjadrenie zareagovali z Odboru komunikácie ministerstva pôdohospodárstva. „K týmto vyhláseniam sme cca pred mesiacom vydali reakciu, upozorňujme, že niektoré informácie (výška vyplatenej pomoci, materiál o strategických podnikoch v potravinárstve) sa už medzitým zmenili: https://www.mpsr.sk/agrorezort-odmieta-politicku-propagandu-dostupnost-potravin-je-nasou-prioritou/52—18293/.“

Lapšanský definoval, akú konkrétnu pomoc od štátu by aktuálne potrebovali slovenskí pekári, cukrári a cestovinári. „Kľúčové je zo strany vlády nastaviť kompenzácie za ceny energií a ich zastropovanie. V situácii, keď neviete za koľko energiu kupujete, pretože ju musíte kúpiť za takzvané spotové ceny priamo za cenu na burze, neviete ani stanoviť náklady. Pri každom podnikaní je plánovanie a určitá miera stability nákladov kľúčová. Ďalej by mal štát aspoň na rok-dva odpustiť dane a odvody z práce v noci, cez víkendy a sviatky. Náš sektor je v tom totiž špecifický, až 80 % našej práce prebieha práve v tomto období, aby mali spotrebitelia k dispozícii čerstvé pečivo,” povedal Lapšanský.

Podľa jeho slov by mal štát konečne začať podporovať potravinársky sektor. Inak slovenskí spracovatelia jednoducho nebudú vedieť konkurovať potravinárom v zahraničí, postupne zaniknú a Slovensko bude ešte viac závislé od dovozu potravín. “Pritom vieme, že naše domáce potraviny nemali za posledné roky žiadne škandály s bezpečnosťou. O tých zahraničných sa to rozhodne povedať nedá. Udržme si to, čo už doma máme a začnime budovať ďalšie. Aj ekonomickí analytici hovoria, že ceny potravín budú ďalej stúpať. Ak ich budú krajiny musieť dovážať, budú ešte drahšie,“ zdôraznil Lapšanský.

 

Nárast cien potravín, aj chleba, by pomohlo spomaliť zastropovanie cien energií. ZDROJ: TASR / Pavel Neubauer