Regióny Bratislava Top

KVÍZ pre náročných: Ktoré známe osobnosti sú späté s našim hlavným mestom?

Bratislavský hrad.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – V Bratislave sa mnoho slávnych a zaujímavých ľudí nielen narodilo, ale ju aj navštívilo. Poznáte slávne osobnosti, ktoré naše hlavné mesto navštívili? Skladatelia, lekári, panovníci… Jednoducho zvučné mená, ktoré pozná celý svet. Otestujte sa v našom kvíze pre náročnejších. Nielen sa zabavíte, ale možno sa aj niečo nové dozviete! Poďme na to!

 

1. Jeho ideou bolo pripojiť územie dnešného Slovenska, alebo aspoň časti, k Rímskej ríši. V roku 180 zomrel na morovú nákazu. Je autorom knihy Hovory k sebe. Ako sa volal rímsky cisár patriaci do antoninovskej dynastie, ktorého si pripomíname aj nápisom na trenčianskej skale?
Marcus Aurelius
Antoninus Pius
Hadrián

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

2. Vykonal prvú verejnú pitvu v Česku na mŕtvole obeseného zločinca, ktorého mu priniesol kat. Bol osobným lekárom cisára Rudolfa II. a neskôr aj Mateja II., s ktorým navštívil Bratislavu. Ako sa volá táto osobnosť medicíny?
Ján Hus
Ján Jesenius
Ján Žižka

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

3. Po skončení dvojročnej rusko – tureckej vojny sa rozhodol pre modernizáciu ruského lodiarstva. Precestoval západnú Európu, aby domov priniesol najnovšie poznatky. Svoju cestu chcel Peter Alexejevič z rodu Romanovcov ukončiť v neďalekej Viedni. Práve tam sa dozvedel o preslávenom lodiarskom cechu v našom meste. Okrem návštevy hradu župana grófa Jána Pállfyho sa zúčastnil aj poľovačky v okolí Stupavy. Ruského panovníka poznáme pod menom?
Peter Veľký
Peter Veľký II.
Ivan IV. Hrozný

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

4.  Ako sa volal architekt, ktorý sa narodil v Prešporku a bol spoluprojektantom centra mesta portugalského Lisabonu na konci 18. storočia po ničivom zemetrasení?
Carlos Mardel
Rudolf Manderla
Gedeon Wilhelm Majunke

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

5. Bol jedným z najväčších hudobníkov všetkých čias. Na Slovensku mal množstvo priateľov a najmä obdivovateliek. Bratislavským rodáčkam Tereze a Jozefíne Brunšvikovej daroval niektoré svoje diela. Ich sesternici Giuliette venoval jednu zo svojich najznámejších skladieb Sonátu mesačného svitu. Ako sa volal skladateľ?
Wolfgang Amadeus Mozart
Joseph Franz Haydn
Ludwig van Beethoven

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

6. Napísal desiatky detských rozprávok. Začínal s poéziou, keď si ho všimli dánski kritici. Jeho túžbou bolo spoznať svet. Precestoval Taliansko, Grécko. V Čiernom mori nastúpil na loď, ktorá ho doplavila až do Bratislavy. V našom hlavnom meste ho upútala radnica, uličky a dvory starého mesta. Fascinovaný bol bralom hradu Devín. V čase jeho pobytu v našom meste bol svedkom rozsiahleho požiaru obce Devín. Kto je tento známy spisovateľ?
Jacob Grimm (spolu s bratom Wilhelmom ich poznáme ako bratov Grimmovcov)
Hans Christian Andersen
Wiliam Shakespeare

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

7. V roku 1923 navštívil Bratislavu. V mestskom archíve je uložená fotografia ako génius stojí pred Ganymedovou fontánou pred starou budovou Slovenského národného divadla. V bratislavskom archíve hľadal dokumenty po svetoznámom hvezdárovi Františkovi Xaverovi Zachovi. Ako sa volá jeden z najväčších géniov matematiky a fyziky 20. storočia, ktorý svet obohatil o teóriu relativity? Po nástupe nacizmu musel emigrovať do Ameriky.
Albert Einstein
Thomas Alva Edison
Nicola Tesla

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

8. Narodila sa na Bratislavskom hrade. Jej manžel padol v boji proti moslimom. Ako dvadsaťročná zostala sama s dvomi deťmi. Po večeroch v sukni vynášala chlieb pre najchudobnejších, aby im pomáhala. Podľa legendy, keď ju raz večer prichytil jej švagor, ktorý bol veľmi lakomý a tvrdý voči poddaným, prinútil ju povedať, čo tam nesie. Bránila sa, že sú to ruže. Keď sukňu pustila, na zem naozaj padali ruže. Podľa nej je pomenovaný aj bratislavský Modrý kostolík. Ako sa volá žena, ktorá bola vyhlásená za svätú?
Mária Terézia
Alžbeta Uhorská
Mária Antoinetta

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

9. Pre Rimanov bolo súčasné územie Slovenska veľmi atraktívne. Najmä z obchodného a hospodárskeho hľadiska. Vznikla tak dokonalá mapa, na ktorej boli vyznačené miesta, obchodné križovatky. A to všetko s presnými súradnicami. Kto bol geograf, fyzik, astronóm, autor máp a učebnice Návodu k zemepisu, o ktorom sa vedú domnienky, že bol na území dnešnej Bratislavy?
Albertus Magnus
Klaudios Ptolemaios
Pytagoras zo Samosu

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

10. Ako 30 - ročný získal titul profesora. Preslávil sa ako prvý liečením syfilisu arzénom. Položil základy chirurgie ako vednej disciplíny. Počas svojich ciest sa v septembri 1537 dostal aj do Bratislavy kde sa mu dostalo najväčšej pocty od vedenia radnice. V našom meste strávil mesiac. Jeho pobyt pripomína reliéf na Primaciálnom paláci. Pôvodným menom sa volal Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim. Pod akým menom ho pozná svet?
Paracelsus
Avicenna
Hippokrates

Správna odpoveď!

Nesprávna odpoveď!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Kvíz pre náročnejších: Viete, ktoré známe osobnosti sú späté s našim hlavným mestom?

Mal som %%score%% z %%total%% správne

%%description%%

%%description%%

Loading...