Lekári z ružinovskej nemocnice operujú trojklanný nerv unikátnou metódou

BRATISLAVA – Lekári z bratislavskej nemocnice Ružinov operujú trojklanný nerv unikátnou metódou. Operácia prebieha v kritickej oblasti mozgu. Dôraz sa pri nej kladie na šetrný prístup a využívanie moderných technológií. TASR o tom informovala Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), pod ktorú zariadenie patrí.

 

„Neuralgia trojklanného nervu je natoľko bolestivý stav, že bolesti obmedzujú pacienta pri denných činnostiach, akými sú jedenie či rozprávanie. (…) Spúšťačom bolestí môže byť prežúvanie (často pacienti kvôli tomu nejedia a hladujú), rozprávanie či ľahký dotyk tváre. V prípade, ak sa preukáže takýto nález na magnetickej rezonancii, je možné pacienta operovať a zbaviť ho nepríjemných bolestí,“ priblížila.

UNB využíva šetrný prístup

Počas operácie je pod operačným mikroskopom nutné odpreparovať mozgovú cievu od trojklanného nervu a zabezpečiť jej izoláciu od nervu. Vyžaduje si precíznu mikrochirurgickú techniku. „Dôležitá pri operáciách neurovaskulárneho konfliktu trojklanného nervu je skúsenosť s operáciami aj pri iných léziách v mostovomozočkovom kúte, akými sú napríklad vestibulárny schwanom či iné nádory a cievne malformácie,“ skonštatoval prednosta Neurochirurgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) a UNB Milan Líška.

UNB pri operáciách mozgových nádorov a cievnych malformácií využíva šetrný prístup. „To znamená, že aj pri dosahovaní hlbšie uložených lézií mozgu, akým je aj neurovaskulárny konflikt, nedochádza k poškodeniu okolitého nervového tkaniva,“ dodal zástupca prednostu Neurochirurgickej kliniky SZU a UNB Ján Kozák. Riaditeľ nemocnice Alexander Mayer v tejto súvislosti deklaroval, že podporí kroky, ktoré prinášajú inovačné metódy v liečbe pacientov.

Viac o téme: operácia, trojklanný nerv, UNB, unikátna metóda

Súvisiace články