Letecké dni SIAF v Kuchyni ponúkajú ukážky leteckej i pozemnej techniky

BRATISLAVA – Letisko Kuchyňa je cez víkend (2. – 3. 9.) dejiskom Medzinárodných leteckých dní SIAF 2023. Pre návštevníkov sú pripravené ukážky leteckej i pozemnej techniky, ako aj zábavno-vzdelávacie atrakcie pre deti. Svoju techniku predvedú aj Ozbrojené sily (OS) SR.

 

„Máme pripravený sedemhodinový nonstop program, ktorý bude nabitý pozemnými, ale najmä leteckými ukážkami,“ avizoval generálny riaditeľ leteckých dní Hubert Štoksa. Návštevníkov vyzval, aby vyrazili pre možnú spomalenú dopravu v okolí podujatia v dostatočnom predstihu. Ubezpečil o dostatočnom počte parkovacích miest. Vo vzduchu sa predstavia české a maďarské stíhačky Gripen, slovenské vrtuľníky Black Hawk i Mi-17, pripravené sú aj ukážky nemeckého Eurofightera Typhoon a Airbusu A400M. Taliani posielajú na SIAF Eurofighter a Tornado, Holanďania stíhačky F-16.

Pripravené sú aj informačno-náborové stánky

V letovej ukážke sa predvedie francúzsky Airbus A400M či chorvátski akrobati Krila Oluje. Oblohou sa taktiež budú vznášať parašutisti RAF Falcons z Veľkej Británie. Návštevníkov čaká aj rozlúčka so starými vojenskými vrtuľníkmi Mi-24/35. Predvedú sa aj Zoltán Veres, slovenské lietadlá L-29 Delfín aj Viper SD4. Kolesové a pásové bojové vozidlá sa predvedú v novinke festivalu – polygóne, v rámci ktorého predstavia slovenskí vojaci svoju odbornú spôsobilosť a ukážky pozemnej techniky OS SR. Návštevníci budú môcť vidieť napríklad nový tank Leopard 2A4.

Ďalšou ukážkou bude súčinnosť s Leteckým útvarom Ministerstva vnútra SR a útvarom osobitného určenia Prezídia Policajného zboru.  „Pre návštevníkov leteckých dní si polícia pripravila aj informačno-náborové stánky, v ktorých sa potenciálni záujemcovia o prácu v polícii dozvedia všetky dôležité informácie o možnostiach vstupu do Policajného zboru. Nielen pre najmenších tu budú policajní preventisti, ktorí hravou formou priblížia policajnú prácu a otestujú vedomosti,“ priblížil riaditeľ odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru Petar Lazarov. Z bratislavskej hlavnej stanice bude oba dni vypravený mimoriadny historický vlak. Na jeho čele bude stáť rušeň 555.3008, ktorý v tomto roku oslavuje 80. narodeniny.

Viac o téme: Kuchyňa, letecké dni SIAF, program

Súvisiace články