Regióny Bratislava Domáce

Lídri B9 a NATO rokujú dnes v Bratislave o otázkach bezpečnosti

NATO a B9 dnes rokujú v Bratislave. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Lídri Bukureštskej deviatky budú dnes na samite v Bratislave rokovať o viacerých otázkach spojených s bezpečnosťou regiónu a o dosahoch pokračujúcej ruskej vojenskej agresie na Ukrajine na región strednej Európy. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to avizovala na sociálnej sieti. Na stretnutí sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

 

“Lídri Bukureštskej deviatky sa pravidelne stretávajú od roku 2015, aby zladili svoje pozície pred riadnym samitom NATO. Na moje pozvanie pricestujú do Bratislavy prezidenti Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska a Rumunska,” priblížila prezidentka. Rokovanie sa uskutoční na Bratislavskom hrade.

Generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga prijme Čaputová ešte pred začiatkom samitu aj v Prezidentskom paláci. Popoludní sa stretne so Stoltenbergom aj premiér Ľudovít Ódor.

Skupina B9, ktorá spája krajiny východného krídla Aliancie, vznikla z iniciatívy prezidentov Poľska a Rumunska a prvé stretnutie lídrov sa uskutočnilo v Bukurešti. V Bratislave pôjde o ôsme stretnutie jej lídrov.

Treba počítať s dopravnými obmedzeniami

Trvať majú do 11.00 h, následne opäť od 16.00 do 17.30 h. “Upozorňujeme vodičov, že v súvislosti so stretnutím prezidentov B9 je potrebné počítať s možnými dopravnými obmedzeniami v čase do 11.00 h, a to na trase presunu delegácií nasledovne: Letisko M. R. Štefánika – diaľnica D1 – Most SNP, Staromestská ulica, Nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu, Hodžovo námestie a Palisády, Bratislavský hrad,” ozrejmila bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková.
Po skončení samitu budú zase dopravné obmedzenia platiť v uvedenej trase v opačnom smere od 16.00 do 17.30 h. “Z uvedeného dôvodu odporúčame vodičom, aby zvážili jazdu po uvedených trasách a časoch. Taktiež vyzývame vodičov, aby rešpektovali pokyny polície,” dodala hovorkyňa.