Regióny Bratislava

Ľudia, POZOR! Ak máte COVID, k lieku sa len tak nedostanete: Poznáme dôvod

Dostať sa k lieku na Covid nie je jednoduché aj keď ho mám byť dostatok. Ilustračné foto. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Ochorel na koronavírus. Doktorka mu odporučila liek na covid. V žiadnej z bratislavských lekární sa však k nemu nevedeli dostať. O svojej skúsenosti nám napísala čitateľka Silvia, ktorá sa k nemu zatiaľ nedostala.

 

Silviin otec mal vo štvrtok večer pozitívny test na Covid-19. K prechladnutiu sa pridali bolesti hlavy, vysoká teplota, kašeľ. „Hneď ráno som sa ponáhľala k lekárka, aby mu predpísala liek, ktorý som bola objednať v lekárni, hneď potom. Povedali mi, že Paxlovid by mali doručiť najneskôr na druhý deň. Otcovi sa ťažkosti zhoršovali. Večer liek ešte nemali, nedočkala som sa ani na druhý deň,“ povedala Silvia.

V lekárni jej povedali, aby vyskúšala ostatné lekárne v Bratislave, možno sa k lieku dostane, ak si ho niekto nevyzdvihol. „ Navštívila som viacero lekární všade sa tvárili začudovane, povedali mi to isté, že liek je na objednávku. Ako fungujú distribučné spoločnosti, keď sa k lieku neviete dostať,“ napísala pani Silvia. Jej otec tak tri dni užíva najmä vitamíny, dúfajúc, že na štvrtý deň sa konečne dostane k svojmu lieku.

Ešte v auguste informovalo ministerstvo zdravotníctva, že Slovensko má dostatočné zásoby Paxlovidu. Štátny ústav na kontrolu liečiv uvádza, že liek významne znižuje riziko hospitalizácie a úmrtia u pacientov, u ktorých existuje aspoň jeden rizikový faktor pre závažný priebeh ochorenia COVID-19.