Regióny Bratislava Top

MANIPULATÍVNE PRAKTIKY PODVODNÍKA: Prenasledoval ma a vydieral, že nemá kam ísť

Zdroj: FB Polícia Bratislavský kraj

BRATISLAVA – Martin nám prerozprával svoj šokujúci príbeh s podvodníkom, ktorý sa pohybuje na území bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Viacerých ľudí tajomný muž zlákal na to, aby mu požičali menší obnos peňazí. Špekulantská taktika tohto na pohľad útleho chlapíka vás prekvapí. Dávajte si pozor, keď ho stretnete, tieto ťahy na vás skúsi!

 

Bol chladný tmavý sobotný večer, keď Martin kráčal smerom domov. Popri tom ako prechádzal po námestí Svätého Františka pred kostolom v Devínskej Novej Vsi už z diaľky zahliadol siluetu podivného muža. Ten akoby pred kostolom striehol na správneho okoloidúceho a čakal na svoju príležitosť.

“Bol nízkej útlej postavy okolo 160 cm. Mal čiernu čapicu aj rúško. Svetlé riedke fúzy. Vetrovka mu kričala v tme a mal čierne nohavice.”

Martin sa snažil si muža spočiatku nevšímať, tak prešiel okolo neho akoby nič. Od toho momentu však cítil, že muž ho zaregistroval a začal prenasledovať. „Ten muž ma sledoval, začal na mňa pokrikovať,“ načrtol Martin na začiatku svojho nepríjemného zážitku. Najskôr si neidentifikovateľné pokriky podivného cudzinca nevšímal, tie však začali byť stále nástojčivejšie.

Martin sa preto rozhodol zistiť príčinu jeho naliehavých výkrikov: „Otočil som sa v domnení, že muž chce len pomôcť s navigáciou,“ priblížil s tým, že sa mu viackrát stalo, že okoloidúcim pomohol pri hľadaní konkrétnej adresy. Správanie nízkeho, na pohľad chudého muža v ňom však už od začiatku vzbudzovalo strach a pochybnosti. V ten chladný večer, približne o 18:15, na ulici totiž nebol nikto iný iba Martin a záhadný stalker. „Začal sa ku mne správať akoby sme sa poznali, vytkol mi, že na mňa už dlho kričí a potrebuje moju pomoc,“ pokračoval Martin s tým, že neznámy mu tykal.

Účinná historka

Martin po krátkom rozhovore s vtedy ešte nepriznaným podvodníkom zistil, že je to jeho menovec, aspoň sa tak predstavil. „Povedal mi, že sa tu blízko vymkol vo vchode číslo 10,“ priblížil Martin s tým, že jeho menovec sa snažil pôsobiť dôveryhodne. Svoju historku musel mať dobre nacvičenú..neskôr sa ukázalo, že Martin nebol jediný, ktorého sa ňou pokúšal obmäkčiť. Podivný muž Martinovi vyrozprával srdcervúci príbeh o tom, ako si vo svojom prenajatom byte vymkol kľúče. Keďže bol iba nájomníkom, nemal peniaze na kľúčovú službu, ktorá by ho údajne stála 90 eur. Preto potreboval ísť za majiteľom bytu do Bernolákova, ktorý mu mal dať náhradné kľúče. Podvodník začal apelovať na Martina s tým, aby mu požičal 18 eur na taxík do Bernolákova.

Martin nechcel cudziemu mužovi len tak vysoliť, nie malú sumu peňazí. „Snažil som sa vyhovoriť, že peniaze držím iba na bankomatovej karte,“ ani toto však nástojčivého prenasledovateľa neodradilo. „No to určite nie je žiadny problém, veď ty tu niekde blízko bývaš, tak poďme k tebe, zoberieš tú bankomatovú kartu a môžeš mi peniaze hocikde vybrať,“ bezprostredne adresoval svoje požiadavky podvodník akoby to bola samozrejmosť. Martin však nesúhlasil, čo si muž rýchlo všimol a začal prehnane reagovať. „Začal ma citovo vydierať, či s tým mám taký problém, či je to naozaj také ťažké?!“ jeho nástojčivosť sa s každým Martinovým zaváhaním ešte stupňovala, „Tlačil na mňa, že je hladný, smädný a naozaj nemá kam ísť.“

Nastala takmer bezvýchodisková situácia. Martin nevedel, čo robiť. „Chcel som sa ho zbaviť a tak som mu dal 5 eur plus nejaké drobné, neviem presne koľko ich bolo,“ vysvetlil svoje rozhodnutie dať dotieravému mužovi hotovosť, ktorú mal momentálne pri sebe.

Sľúbil, že vráti

Podvodník sa nakoniec uspokojil so sumou niečo vyše 5 eur. Martinovi však celkom neodľahlo, stále sa nechytal na odchod. „Povedal, že sa ešte skúsi spýtať niekoho ďalšieho, dal mi svoje telefónne číslo s tým, že zajtra mi vráti dvojnásobok sumy,“ Martina vtedy netrápilo, či mu čudný chlapík naozaj vráti spomínanú sumu, mal jasný cieľ – odísť.

Keď prišiel domov nepríjemná skúsenosť mu nedala spať. „Doma mi to nedalo, vygooglil som si jeho číslo. Hneď na prvej stránke boli komentáre od ľudí so slovami, že je to podvodník, ktorý si požičiava peniaze.“

Informácie, ktoré našiel Martin o podvodníkovi. Zdroj: Martinov archív

Martin sa na ďalší deň pokúšal podvodníkovi dovolať, avšak ten mu telefón viac nezdvihol. V pondelok ráno zavolal na políciu. Muži zákona boli „miesto činu“ prezrieť a Martinovi odporúčali, aby keď muža opäť zahliadne ihneď volal 158.

Martin nebol jediný

Pod príspevkom o spomínanom podvodníkovi v komentároch vyrozprávala svoju nepríjemnú skúsenosť aj Katarína. Oslovili sme ju preto a zdanlivo sa potvrdilo, že by sa mohlo jednať o toho istého muža. „Vystúpila som z auta pri Centrume a šla som hore ulicou keď som zrazu za sebou počula kroky a nakoniec slová ako slečna, slečna. Zo strachom som sa otočila. On začal svoj príbeh. Keď som chcela odísť, išiel chvíľu so mnou a za ten čas som mu vysvetľovala, že mu nemám ako pomôcť, začal skúšať, on je hladný, smädný, zima mu je, že potrebuje peniaze alebo že ho mám hodiť mimo mesto. To som odmietla. Videl, že nepochodí a rozlúčil sa. Ja som už svižným krokom zmizla medzi autá a vošla do vchodu. Bol taký malý, chudý, tmavovlasý,“ prerozprávala nám Katarína takmer identický scenár ako Martin.

Stanovisko polície

Otázky sme zaslali policajnému hovorcovi Michalovi Szeiffovi aj s podrobným opisom muža, ten však avizoval, že takéto hlásenia neevidujú. „Oznámením o Vami uvedenom konaní na vecne a miestne príslušných útvaroch Policajného zboru nedisponujeme.“ 

Vyzerá to tak, že s podvodníkom, ktorý úraduje v bratislavskej Devínskej Novej Vsi si občania na teraz budú musieť poradiť sami…