Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Máte doma bojazlivého psíka? Osem tipov ako si prežiť Silvester so svojim domácim miláčikom

šteňa, domáci miláčik, Silvester
Silvester je pre domáce zveiratá stresujúci. Zdroj: mojadm.sk

SLOVENSKO – Ohňostroje, petardy či delobuchy sú pre mnohých z nás neodmysliteľnou súčasťou osláv nového roka. My ľudia sa z týchto svetelných a zvukových efektov radujeme, no pre mnohé zvieratká, ako sú psíky mačičky, ale aj kone, je to jedno z najstresujúcejších období v roku.  Ako spoločne bez stresu prežiť tento deň so svojim štvornohým priateľom? Prečítajte si od nás pár rád!

 

Mnohé rodiny v tento deň neoslavujú, ale trpia spolu so svojimi zvieratkami, ktoré sa boja nadmerného a pre nich nepochopiteľného hluku a  zábleskov svetla. Aj keď sa nie všetci psi boja delobuchov a ohňostrojov, neznamená to, že sa v ich blízkosti má strieľať. Zvieratá majú citlivejší sluch ako ľudia, preto vnímajú hluk oveľa intenzívnejšie.

My vám prinášame osem tipov, ako prežiť Silvester so svojim domácim miláčikom, tak aby ste si oslavu nového roka patrične užili.

1.      V prvom rade nenechávajte svoje zvieratko osamote v čase, keď je vonku ohňostroj. Nikdy nevoďte psov na miesta  s odpaľovaním zábavnej pyrotechniky.

2.      V žiadnom prípade ich nepriväzovať vonku, ani nenechávať zatvorených v koterci alebo dokonca v aute. Ak je to možné, treba zviera umiestniť do miestnosti bez okien (komora, kúpeľňa, garáž).

3.      Prechádzku so psom absolvujte s dostatočným predstihom. Pes by mal vždy mať obojok a vôdzku, mal by byť označený mikročipom, ale aj identifikačnou známkou na obojku s telefonickým kontaktom na majiteľa. V prípade úteku a straty psa sa tak zvýši pravdepodobnosť, že sa zviera vráti majiteľovi.

4.      Vopred pripravte psovi alebo mačke „skrýšu“, kam sa môže schovať a kde sa bude cítiť bezpečne a pohodlne. Skrýša môže byť napr. za skriňou, pod stolom s prehodenou dekou alebo v kúpeľni. Na toto miesto treba umiestniť pelech. Je užitočné psa vopred naučiť ísť tam na povel, za poslúchnutie ho vždy pochváliť a odmeniť chutnou maškrtou.

5.      Je potrebné zatvoriť okná a dvere a zablokovať prechodové dvierka pre zvieratá. Znemožní sa tým útek zvieraťa, ale sa aj minimalizuje prenikanie zvukov z vonku. Zatiahnutím závesov alebo žalúzií a zapnutím televízora, rádia, CD prehrávača alebo ventilátora sa minimalizujú a prekrývajú vonkajšie zvuky.

6.      Zviera v jeho strachu často nevedomky podporuje majiteľ – snaží sa ho v kritickej situácii upokojovať, objímať a hladkať, berie ho do náručia, dáva mu maškrty. Vysiela mu tak signály, že ide o skutočné nebezpečenstvo, že je naozaj dôvod báť sa, a zároveň ho tak „odmeňuje“ za neprimerané správanie. Často je pred očakávanou udalosťou celá rodina „vynervovaná“  a zviera tak upozorní, že sa bude diať niečo nepríjemné.

7.      Psi s výraznými prejavmi strachu už potrebujú chemické prípravky proti strachu, tzv. anxiolytiká. Nedávajte však psíkom „svoje“ lieky, ale poraďte sa vopred so svojím veterinárnym lekárom, ktorý vyberie vhodný prípravok a stanoví optimálnu dávku. Pes, ktorý dostal tieto lieky, nesmie byť ponechaný osamote bez dozoru.

8.      Nadmerne bojazlivý pes obvykle prejavuje strach nielen zo zvukov delobuchov a ohňostrojov, ale aj z iných podnetov, preto by mal byť počas roka primerane liečený ako pacient s poruchou správania.