Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

Matúš Vallo má ťažkého protivníka! Kto bude novým primátorom Bratislavy?

Blížia sa voľby starostov, primátorov aj županov. zdroj: zoznam.sk
BRATISLAVA – Komunálne voľby sa blížia. Na jeseň si budeme voliť primátorov, starostov aj poslancov miestnych a mestských zastupiteľstiev, ako aj v županov a poslancov samosprávnych krajov. Veľký boj bude v hlavnom meste kde sa proti Vallovcom postavil nový a silný protikandidát.

 

Ako informujú topky.sk na Slovensku vzniká nový politický subjekt, ktorého zakladajúcimi členmi sú stupavský primátor a starostovia bratislavských mestských častí. Ich ambíciami je v hlavnom meste vytvoriť konkurenciu súčasnému primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi a jeho Teamu Bratislava, ktorý postavil viacero kandidátov na starostov a poslancov. Novovznikajúci subjekt nemá byť iba regionálny, naopak má mať celoštátne pôsobenie. Koncom týždňa začal prípravný výbor zbierať podpisy pod vznik nového politického subjektu Strana obcí a miest – SOM Slovensko (SOM Slovensko). „Sme si vedomí krátkosti času. Ak sa nám podarí vyzbierať 10 tisíc podpisov, zaregistrujeme túto politickú stranu pred komunálnymi voľbami, ktorá bude mať celoslovenský charakter,“ povedal pre Topky.sk splnomocnenec prípravného výboru Jozef Krúpa (starosta mestskej časti Záhorská Bystrica).

 

Ambíciou strany je, podľa ďalšieho člena prípravného výboru Martina Zaťoviča (starostu Dúbravky), spojiť pod novou značkou starostov a primátorov obcí a miest na celom Slovensku a odlíšiť ich od nezávislých kandidátov. „Nezakladáme subjekt proti niekomu, naopak chceme ponúknuť spoluprácu, ale aj alternatívu, naše myšlienky a doterajšiu prácu,“ zdôraznil Zaťovič. Medzi členov prípravného výboru patrí Jozef Krúpa (starosta Záhorskej Bystrice), Martin Zaťovič (starosta Dúbravky), Dárius Krajčír (starosta Devínskej Novej Vsi), Lukáš Baňacký (starosta Lamača), Michal Vlček (starosta Vajnor), Zoltán Pék (starosta Podunajských Biskupíc) a primátor Stupavy Peter Novisedlák.

Podľa informácií spravodajského portálu topky.sk pridať sa k zakladajúcim členom nového subjektu majú aj ďalší primátori a starostovia. Podobný politický projekt vznikol pred rokmi aj v susednej Českej republike. V roku 2004 komunálni politici založili hnutie Starostovia a nezávislí (STAN). Hnutie pôsobilo najprv na regionálnej úrovni a neskôr sa stalo celoštátnym politickým subjektom. V súčasnosti sú po posledných parlamentných voľbách súčasťou vládnej koalície.