Regióny Bratislava Domáce

MEGAINVESTÍCIA za 500-tisíc! Obyvatelia sú z plánovanej budovy POBÚRENÍ a chcú spisovať petíciu

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.zoznam.sk

ROVINKA – V obci Rovinka v okrese Senec môže pribudnúť nová budova. Nepôjde o športové ani kultúrne stredisko, či nový obchodný dom. Obyvatelia tam budú mať krematórium pre zvieratá za 500 000€.

 

Obyvateľom obce Rovinka v okrese Senec môže o chvíľu pribudnúť krematórium pre zvieratá. Spaľovať sa v ňom majú zvieratá chované v záujmových a domácich chovoch za účelom dôstojnej rozlúčky s domácim miláčikom.

Celý projekt má názov Krematórium zvierat Bratislava. “Krematórium bude založené na zneškodňovaní biologického materiálu formou spaľovania. V prevádzke bude vykonávaná len individuálna kremácia uhynutých zvierat do hmotnosti 110 kg. Krematórium bude slúžiť širokej verejnosti,” uvádza Okresný úrad Senec. Kapacita pece je nastavená na 1 000 až 2 000 zvierat ročne.

Cena za toto krematórium nebude malá. Náklady na výstavbu sa majú pohybovať vo výške 500 000€. Vybudovanie krematória má aj ekologický rozmer. “Zvieracie krematórium je jednou z možností, ako zabezpečiť dôstojnú likvidáciu malého spoločenského zvieraťa v rámci platnej legislatívy a hygienických zásad. Pri spôsobe likvidácie zahrabaním zárodky niektorých baktérií môžu v zemi zostať po dobu presahujúcu 20 rokov a negatívne tak vplývať na životné prostredie,” uvádza sa v predkladanom návrhu.

Problém je podľa projektu hlavne v tom, že majitelia zvierat, ktorí mali so zvieraťom blízky osobný vzťah a ktorí preto z osobných psychických a etických dôvodov odmietajú zneškodnenie tiel vo veľkom asanačnom kafilérnom zariadení, ich pochovávajú v prírode. “Je vysoký predpoklad, že prevádzkou krematória domácich zvierat sa zníži vytváranie nelegálnych hrobov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na zdravie obyvateľstva, ako aj životné prostredie,” spresňujú.

Krematórium má byť postavené v lokalite v areáli mimo zastavaného územia obce v zóne priemyslu a výroby v dostatočnej vzdialenosti od obytného územia. Obyvatelia majú 21 dní na pripomienkovanie daného návrhu a vyjadriť sa musí aj Okresný úrad životného prostredia Senec či Regionálna veterinárna a potravinová správa v Senci.

Obyvatelia sú pohoršení

Nové krematórium vyvolalo vlnu ostrej kritiky zo strany obyvateľov. Silvia ostala z plánu stavby pohoršená. “Pán poslanec, naozaj chcete povoliť vybudovať spaľovňu mŕtvych zvierat na vašom pozemku na Železničnej ulici, vzdušnou čiarou len pár desiatok metrov od rodinných domov?!” vyjadruje sa k návrhu.

Rovinka je podľa obyvateľov už teraz dosť zaťažená obec, čo sa týka rôznych priemyselných budov. “Ale naozaj je vhodné, aby bola spaľovňa mŕtvych zvierat priamo v Rovinke? V Rovinke nás dosť obťažuje Slovnaft, spaľovňa odpadov, dimitrovka, teraz nám sem ešte dajú spaľovňu mŕtvych zvierat, o ktorej tvrdia, že na nás nebude mať žiadny negatívny dopad (to isté tvrdí aj Slovnaft o tých svojich smradoch)? Prečo musí byť všetko negatívne len v okolí Rovinky, prípadne v Rovinke?” pýta sa rozhorčene Silvia.

Obyvatelia Rovinky plánujú dokonca spisovať aj petíciu. “Slovnaft a ešte aj zvieracie krematórium? Zase bude treba petíciu spisovať,” píše Veronika.