Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Mestá a obce VARUJÚ! Radikálne ZVYŠOVANIE poplatkov a daní: Koľko VYTIAHNU z vašich peňaženiek?

Pripravte sa na radikálne a veľmi výrazne zvyšovanie poplatkov a daní v obciach a mestách na Slovensku. ZDROJ: archív zoznam.sk

Na strane bežných výdavkov očakávajú v Trenčíne menej poskytovaných služieb v roku 2023. Nižšie budú aj dotácie poskytované z rozpočtu mesta. Dôvodom je nielen zníženie príjmov mesta od štátu v súvislosti s daňovým bonusom, ale aj štátom prijímané zákony, ktoré neustále zvyšujú výdavky samospráv bez dostatočného finančného krytia. Napríklad zvyšovanie miezd zamestnancov, zvýšenie rozsahu financovania neštátnych škôl a školských zariadení, zníženie maximálneho povoleného počtu detí v školskom klube. Veľkým rizikom rozpočtu sú vysoké ceny energií, ktoré aktuálne opätovne rastú,“ doplnila Ságová. Podľa jej slov všetky opatrenia štátu, ktoré znižujú príjmy samospráv a zvyšujú ich výdavky sa dotknú všetkých občanov, návštevníkov a podnikateľov pôsobiacich na území mesta.

Poslanci mestského zastupiteľstva v Trnave budú v utorok 13. decembra rokovať o návrhu, ktorým sa zvyšuje poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. “Jeho výšku navrhujeme zvýšiť z 29,20 eur na 32,85 eur na osobu ročne (rozdiel predstavuje iba 30 centov na osobu na mesiac). Ak by sme k tejto zmene nepristúpili, rozdiel by bol zhruba 327 000 eur, po úprave sadzieb sa dostaneme na 19 000 eur. Dôvodom vyšších výdavkov je najmä nárast cien energií, pohonných hmôt a miezd. Samozrejme, pre seniorov vo veku nad 62 rokov naďalej bude platiť 50-percentná zľava, a pre osoby ŤZP 60-percentná. Uvedený poplatok sme nezvyšovali od roku 2020, pričom sme aj pri veľkom objeme investícií do odpadového hospodárstva (polopodzemné kontajnery, nové zvozové vozidlá, zber kuchynského bioodpadu atď.) mali druhý najnižší poplatok za odpad medzi krajskými mestami (po Žiline,“ zdôraznila Veronika Majtánová, hovorkyňa mesta a vedúca úseku komunikácie a marketingu v Trnave.

 

Pripravte sa na radikálne a veľmi výrazne zvyšovanie poplatkov a daní v obciach a mestách na Slovensku. ZDROJ: archív zoznam.sk

Aj Prešov predkladá návrh na zvýšenie sadzieb dane z nehnuteľností na rok 2023 o 6,9 %. Pričom v Prešove sa zvyšovali dane z nehnuteľností naposledy v roku 2020 a to o 25% v porovnaní s rokom 2019. Pokiaľ by návrh schválilo Mestské zastupiteľstvo Prešov, majitelia jednopodlažného domu (120 m2) by v roku 2023 mesačne zaplatili 5,74 eur. Oproti roku 2022 by tak išlo o navýšenie sadzby o 0,29 eur. Majitelia bytu (68 m2) by mesačne zaplatili 2,57 eur. Oproti roku 2022 by tak išlo o navýšenie sadzby o 0,164 eur. Majitelia garáže (19 m2) by mesačne zaplatili 2,10 eur. Oproti roku 2022 by tak išlo o navýšenie sadzby o 0,134 eur. Majitelia záhrady (382 m2) by mesačne zaplatili 1,73 eur. Oproti roku 2022 by tak išlo o navýšenie sadzby o 0,121 eur. Mesto Prešov predkladá aj návrh na zvýšenie miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady za osobu na kalendárny deň na sumu 0,1777 eur.