Regióny Bratislava

Mesto Bratislava podáva po kontrole v BVS trestné oznámenie

Mesto Bratislava podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Vo štvrtok to oznámil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Mesto Bratislava podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Vo štvrtok to oznámil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Dôvodom je, že v rokoch 2015 – 2018 nakladal manažment Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) s verejnými zdrojmi nehospodárne. Príkladom plytvania je obstaranie predražených služobných áut, ktorým spoločnosť prišla o viac ako 4,5 milióna eur. V BVS bude realizovaná ešte aj komplexná kontrola. Kontrolovať budú aj dcérsku firmu vodárni Infra Services.

Hlavný bratislavský mestský kontrolór Marián Miškanin a jeho tím zistili, že BVS vynaložila v rokoch 2015 až 2018 na nájom vozidiel 9,15 milióna eur bez DPH. Ak by však vodárne riadne obstarali vozidlá formou operatívneho lízingu cez verejnú súťaž, mohli ušetriť viac ako 50 percent týchto nákladov.

Zistenia hovoria aj o neopodstatnenom zvyšovaní počtu vozidiel v BVS, ktorý vzrástol z počtu 217 v roku 2015 na 242 v roku 2018. Z áut, ktoré pribudli, bola väčšina (24) osobných vozidiel. Autá si BVS prenajímala na základe uzatvorenej rámcovej zmluvy od svojej dcérskej spoločnosti Infra Services, ktorá dodávala autá pre BVS prostredníctvom subdodávateľov.

“Tento postup kontrolná skupina vyhodnotila ako obchádzanie účelu zákona o verejnom obstarávaní, keďže verejné peniaze sa takýmto spôsobom bez procesu verejného obstarávania dostávajú k tretím subjektom,” informoval TASR hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Ďalším zistením kontrolnej skupiny bolo, že v BVS absentuje kontrola využívania služobných vozidiel na súkromné účely, v kontrolovanom období 2015 – 2018 vzrástol počet vozidiel využívaných na súkromné účely o 57,62 percenta.

Na základe výsledkov kontroly mestský kontrolór odporučil BVS, aby rokovala so spoločnosťou Infra Services o zmene cenníka z rámcovej zmluvy alebo o ukončení tejto zmluvy. “Tiež aby optimalizovala počet vozidiel pridelených zamestnancom na používanie aj na súkromné účely, a aby nastavila kontrolný mechanizmus pre tieto vozidlá. A, napokon, aby pri zadávaní zákaziek postupovala v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,” podotkol Bubla.

Súčasné vedenie BVS sa s návrhmi kontrolóra stotožnilo, informovalo ho zároveň, že na odstránení nedostatkov pracuje už od svojho nástupu do funkcie.

BVS je prevádzkovateľom vodovodov a kanalizácií v Bratislavskom kraji, časti Trnavského kraja (okresy Skalica, Senica) a časti Trenčianskeho kraja (okres Myjava). Akcionármi vodární sú obce a mestá v územnej pôsobnosti spoločnosti, pričom majoritným akcionárom je mesto Bratislava.

Zmeny v predstavenstvách DPB a BVS

Do spoločností Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) nastúpia noví členovia predstavenstiev, ktorí budú zodpovedať za obchod, technický úsek či infraštruktúru. Vo štvrtok to odobrili bratislavskí mestskí poslanci. Nezaobišlo sa to však bez podozrení, keďže ráno dostali poslanci i novinári mail, v ktorom sa okrem iného písalo, že navrhovaný nový člen predstavenstva BVS Ladislav Kizak má byť dlhoročným blízkym priateľom bratislavského viceprimátora Juraja Káčera.

Mestskí poslanci po diskusii schválili za člena predstavenstva BVS zodpovedného za obchod Ladislava Kizaka a za člena predstavenstva zodpovedného za technický úsek a infraštruktúru v BVS schválili Miroslava Kollára. Za člena predstavenstva zodpovedného za technický a prevádzkový úsek v DPB schválili Milana Donovala a za člena predstavenstva zodpovedného za infraštruktúru v DPB schválili Michala Halomiho.

V mailovej správe, ktorú dostali poslanci i novinári a týkala sa Kizaka, upozornil podpísaný Lukáš Riech na podľa neho niekoľko problémov. “Pán Kizak nebol víťazom výberového konania a skončil až na druhom mieste, víťazom bola dlhoročná zamestnankyňa a vodárenská odborníčka, inžinierka Alena Trančíková,” napísal v správe. Za problém označil aj to, že Kizak je dlhoročný blízky priateľ viceprimátora Káčera.

Námestník priznal, že s Kizakom sú bývalí spolužiaci z vysokej školy a že na sociálnej sieti existuje futbalová partia 50 ľudí, ktorá chodí hrávať na Železnú studničku futbal, a je v nej aj on i Kizak. “Informoval som o tom primátora i všetkých predsedov poslaneckých klubov predtým, ako prišli tieto mailové správy, že pravdepodobne to môže byť vnímané ako konflikt záujmov, aj keď som nevstupoval žiadnym spôsobom do výberového konania. Okolo BVS sa vytvára chaos. Na týždennej báze nám chodia mailové správy, kto je s kým a proti komu, kto má aký kšeft,” povedal Káčer. Oznámil, že pri štvrtkovom hlasovaní sa zdržal hlasovania a že do budúcna môže vylúčiť akýkoľvek svoj vplyv na Kizaka.

Riaditeľ magistrátu Ctibor Košťál, ktorý bol predsedom výberovej komisie, odmieta tvrdenie, že Trančíková bola víťazkou výberového konania. “Vyhral Kizak, na základe rozhodnutia komisie, na základe toho, že sme o tom hlasovali. Bola zhoda, že sú dvaja kvalitní kandidáti, ale musíme dať primátorovi prvého a druhého. Za Kizaka hlasovali piati zo šiestich členov komisie. Je to úplne jednoznačné,” vyhlásil Košťál. Myslí si, že tu zo strany Káčera ani nie je priestor niekoho ovplyvňovať, keďže on v BVS výkon majetkových práv nemá v pracovnom portfóliu a nie je ani v dozornej rade vodární. Poslankyňa Elena Pätoprstá, ktorá pozorovala výberový proces, povedala, že Kizak bol spravodlivo vybratý.

Hlavné mesto deklaruje, že nových členov predstavenstiev vyberali rovnako ako nových šéfov mestských podnikov v transparentných výberových konaniach.