Meteorológovia upozorňujú na veľmi silný vietor a víchricu na horách v troch krajoch Slovenska

BRATISLAVA – V niektorých okresoch Banskobystrického, Prešovského a Žilinského kraja môže byť v stredu popoludní a v noci veterno na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v tejto súvislosti výstrahu prvého stupňa.

 

V týchto lokalitách sa na horách nad pásmom lesa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu, a/alebo priemernú rýchlosť 70 až 85 kilometrov za hodinu, t.j. až víchrica. „Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo,“ uviedli meteorológovia. Výstraha platí do 29. decembra 0.00 h. Pre okres Michalovce vydal SHMÚ hydrologickú výstrahu prvého stupňa pred povodňou. Meteorológovia priblížili, že vodná hladina na rieke Latorica je naďalej na úrovni prvého stupňa povodňovej aktivity.

 

Viac o téme: hydrologické výstrahy, meteorológovia, počasie, povodne, predpovede, Slovenský hydrometeorologický ústav, varovanie, víchrica, vietor

Súvisiace články