Mimoriadna situácia v bratislavskej zoo. Stratená šelma sa už našla

BRATISLAVA – V hlavnom meste riešia mimoriadny problém. Podľa informácií portálu Glob.sk dnes v bratislavskej zoologickej záhrade došlo k závažnej situácii. Zoo mala byť uzatvorená potom, ako ušlo jedno z chovaných zvierat. Podľa našich informácií má ísť o leoparda cejlónskeho. 

Aktualizované 16. júla 2019 o 14:05

To, že v zoo riešili mimoriadnu situáciu nám potvrdili aj na vrátnici. „Mimoriadna situácia tu bola a nikto tu už nie je,“ uviedli do telefónu a následne hovor ukončili. Podľa našich zistení sa mimo výbehu malo dostať mláďa, ktoré následne pracovníci zoologickej záhrady nevedeli nájsť.

Leopard cejlónsky pochádza pôvodne z tropických lesov Srí Lanky. Živí sa kopytníkmi, opicami, nelietavými vtákmi či drobnými živočíchmi. Radí sa medzi šelmy a môže dosahovať dĺžku od 95 – 167 cm a váhu až do 80 kilogramov.

Zdroj: ZOO Bratislava

Mláďa bolo zakliesnené

Zoologická záhrada situáciu objasnila v utorok, teda deň po tom, ako došlo k mimoriadnej udalosti. Potvrdila, že problém nastal kvôli mláďaťu leoparda. „Samička leoparda cejlónskeho, ktorá v sobotu 13. júla oslávila svoje prvé narodeniny, sa v pondelok 15. júla v poobedných hodinách zakliesnila medzi hornou sieťou výbehu a kmeňom stromu. Teraz je už bezpečne späť u svojej matky,“ uviedla vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu bratislavskej zoo Alexandra Podgórska.

Ako vysvetlila, pre leopardy je prirodzené liezť na stromy. „Našej zvedavej mladej samici sa podarilo prekonať zábrany umiestnené na strome, čo malo za následok jej zakliesnenie medzi vrchnou sieťou a kmeňom stromu,“ vysvetlila. Nakoľko išlo o mimoriadnu situáciu, zamestnanci postupovali podľa vnútorných predpisov a smernice. Dodali však, že bezprostredné nebezpečenstvo nikomu nehrozilo. ZOO však napriek tomu evakuovali.

„Prítomní boli celý čas pracovníci ZOO a veterinárny lekár, ktorí mali celú situáciu pod kontrolou. Samička sa sama zo zovretia dostala a vrátila sa späť po kmeni do výbehu k svojej matke. Nedošlo k žiadnej ujme na zdraví ani zvieraťa, ani ľudí,“ informovala Podgórska. Podľa jej slov sa momentálne pracuje na úprave kmeňa a vrchnej siete, avšak ZOO je otvorená podľa bežnej otváracej doby od 09:00 do 19:00.

Viac o téme: aktualizácia, leopard, Leopard cejlónsky, šelma, útek šelmy, ZOO, ZOO Bratislava, zoologická záhrada

Súvisiace články