Regióny Bratislava Top

MIMORIADNA SPRÁVA: Brutalita pred parlamentom, polícia použila na ľudí slzotvorný plyn

Protestujúci pred vstupnými dverami do budovy Národnej rady SR v Bratislave. ZDROJ: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava – Je fatálnym zlyhaním polície a policajného prezidenta Petra Kovaříka, že sa protestujúci dav dostal až pred vstupné dvere do budovy Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Uviedol to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Zároveň potvrdil, že pri doterajšom proteste došlo k zraneniu policajtky a voči protestujúcim bol použitý slzotvorný plyn.

 

Parlament bude podľa jeho slov rokovať, hoci sa do budovy ráno nedalo pre protestujúci dav dostať ani poslancom a ani novinárom. Kritizuje však postup polície. Ak by zabezpečili zátarasy a protest by sa odohrával aspoň 50 metrov od parlamentu, k takejto kritickej situácii by nemuselo dôjsť. “Tí ľudia, samozrejme, že bojujú proti niečomu. To neznamená, že ich budeme obuškovať alebo striekať vodnými delami či budeme na nich púšťať slzotvorný plyn. Keby to policajti zvládli a boli vonku zátarasy, tak sa nič takéto nestane,” uviedol Kollár. Protesty podľa jeho slov boli doteraz vždy kultivované, v piatok sa to však vymklo spod kontroly. Šéfa polície sa preto bude pýtať, prečo k tomu došlo.

“Je to nemysliteľné, aby to došlo do takéhoto štádia,” uviedol s tým, že bude Kovaříka “brať na zodpovednosť za všetko, čo sa tu udialo”. Poznamenal, že protest bol dopredu avizovaný a polícia sa mala na to pripraviť. Schôdze parlamentu sa to podľa jeho slov nedotkne, bude pokračovať. Pred budovou parlamentu v hlavnom meste sa v piatok ráno zišli stovky nespokojných občanov. Protestujú proti vládnym opatreniam. Žiadajú, aby v parlamente nebola prijatá novela zákona, v rámci ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Odmietajú očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podporu protestujúcim prišli vyjadriť opoziční poslanci z ĽSNS a Smeru-SD.

 

Protest proti vládnym opatreniam pred budovou Národnej rady v Bratislave. ZDROJ: TASR – Pavel Neubauer
“V súvislosti s dnešným náhodným zhromaždením väčšieho množstvo ľudí pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky sme zaznamenali narušenie verejného poriadku. Jeho dôvodom bola snaha väčšieho množstva ľudí vniknúť do vnútorných priestorov Národnej rady Slovenskej republiky. Bratislavská polícia v tejto súvislosti prijala adekvátne opatrenia za účelom zabezpečenia verejného poriadku. Zároveň v rámci opatrenia bol využitý aj Antikonfliktný tím a to na priamu a intenzívnu komunikáciu s účastníkmi zhromaždenia, ktorá po celý čas prebiehala a aj naďalej prebieha. Nakoľko účastníci neakceptovali tento spôsob komunikácie, bola polícia nútená pristúpiť k prijatiu adekvátnych opatrení. Bezpečnostnú situáciu na území hlavného mesta SR Bratislavy v súčasnosti aj naďalej monitorujeme. V prípade ak by došlo k hromadnému narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku,” uvádza sa v stanovisku Polície SR na ich oficiálnej stránke.

Zdravotný stav policajtky, ktorú mali napadnúť pri proteste pred Národnou radou, si nevyžiadal prevoz do zdravotníckeho zariadenia. Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. “Môžem potvrdiť, že sme dostali výzvu o pomoc pre policajtku, ktorú údajne napadli obranným sprejom a približne hodinu po incidente jej prišlo nevoľno. Na mieste ju ošetrila posádka záchrannej zdravotnej služby,” priblížila Krčová. Situácia pred parlamentom viac menej pokojná, aj keď medzi protestujúcimi boli aj mimoriadne nervózni a agresívni ľudia. Svoju skúsenosť s nimi mal aj vodič trolejbusu na Partizánskej ulici, ktorý odmietol odviesť cestujúcich bez rúška. Situácia bola dramatická, pričom takmer prišlo k bitke, no napokon všetko skončilo iba pri verbálnych pokrikoch a nadávkach.

 

Súčasťou demokracie je aj právo vyjadriť svoj názor. Dôležité však je, aby demonštrácie prebiehali pokojne. Akýkoľvek útok alebo agresia voči policajtom sú neprípustné. Premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v reakcii na piatkové protesty pred Národnou radou SR. “Rozumiem, že ľudia sú už z pandémie unavení a nikomu z nás nie sú opatrenia príjemné. Avšak robíme ich preto, aby sme chránili životy všetkých občanov Slovenska. Aj tých protestujúcich,” skonštatoval predseda vlády.
Protest pred vchodom do Národnej rady, ktorý sa začal v piatok ráno, naďalej pokračuje. Priebeh demonštrácie je po ranných niekoľkých potýčkach protestujúcich s políciou či novinármi nateraz pokojný. Protestujúci deklarujú, že priestor pred parlamentom nechcú opustiť a avizujú aj postavenie stanového tábora. Ale desiatky policajných ťažkoodencov začali postupne popoludní vytláčať protestujúci dav spred vstupu do Národnej rady SR v Bratislave smerom k ochrannej zóne pod schody vedúce k parlamentu. Zatiaľ sa to zaobišlo bez väčších incidentov. Demonštranti kričia heslá ako “gestapo” a v proteste chcú pokračovať.
Na snímke protestujúci proti vládnym opatreniam pred vstupnými dverami do budovy Národnej rady (NR) SR v Bratislave 23. júla 2021. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Piatkový protest v tesnej blízkosti budovy Národnej rady SR v Bratislave je v rozpore so zákonom o zhromažďovacom práve. Uviedla to bratislavská mestská časť Staré Mesto, ktorá takéto chovanie neschvaľuje a ani nepodporuje. Staromestská samospráva dodala, že verejné zhromaždenie jej bolo oznámené v súlade so zákonom, avšak na mieste Zámocká ulica – pri hradnom múre tak, aby bola zachovaná 50-metrová vzdialenosť od budovy Národnej rady SR, v čase od 8.00 do 14.00 h. “Podľa zákona o zhromažďovacom práve sú zakázané zhromaždenia v okruhu 50 metrov od budov zákonodarného zboru alebo od miest, kde tento zbor rokuje. Konanie verejného zhromaždenia bolo obcou oznámené policajnému zboru,” uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove. Ide podľa jeho slov o štandardný postup, polícii oznamuje miestny úrad všetky verejné zhromaždenia.
Staré Mesto pripomína, že je povinnosťou zvolávateľa zhromaždenia zabezpečiť jeho pokojný priebeh a v prípade potreby môže požiadať obec alebo políciu o pomoc. Obec verejné zhromaždenia nepovoľuje, zvolávateľ má povinnosť zhromaždenie ohlásiť a obec tento fakt podľa staromestskej samosprávy berie na vedomie. Obec môže zhromaždenie zakázať, v zákone o zhromažďovacom práve sú vymenované prípady, keď tak môže urobiť.
“Mestská časť Staré Mesto sa vždy snaží predchádzať konfliktným situáciám. Zvolávateľov upozorňujeme na ich povinnosti a aj na možné riziká. Rovnako ak by chcel zvolávateľ ohlásiť zhromaždenie na mieste, kde to nie je povolené (v tomto prípade ochranná zóna okolo budovy Národnej rady SR), tak obec takéto zhromaždenie neprijme a upozorní zvolávateľa, aby zvolal zhromaždenie na iné miesto,” poznamenal Števove.