Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Lokálny NÚDZOVÝ STAV nebude, ale do práce Vás bez očkovanie nepustia

Vláda chce vyhlásiť lokálny núdzový stav. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Vláda bude rokovať aj o vyhlásení lokálneho núdzového stavu. Pred stredajším rokovaním kabinetu to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO), ktorý odmietol úvahy, že kabinet zjemňuje pandemické odporúčania odborníkov. Tvrdí, že pracujú s výsledkami konzília, sú pre neho dôležité a chce sa nimi riadiť. Podrobnosti uvedie po rokovaní vlády.

 

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) očakáva diskusiu na rokovaní kabinetu, za seba vyhlásil, že je pripravený podporiť opatrenia, ktoré pomôžu zdravotníctvu, vrátane vyhlásenia núdzového stavu. „Samozrejme by som dal výnimku pre očkovaných ľudí,“ dodal. Na rozdiel od premiéra, ktorý je presvedčený, že ešte v stredu padne definitívne rozhodnutie o opatreniach, Naď upozorňuje, že stále rokujú aj odborníci. “Veľmi ma bude zaujímať, čo povedia premiér a minister zdravotníctva, určite však nebudem blokovať opatrenia, ktoré budú smerovať k rešpektovaniu názoru odborníkov,“ zdôraznil. Na otázku, prečo na vláde v tomto prípade nedochádza ku konsenzu, odpovedal, že je potrebné za tým hľadať “tých istých, tú istú stranu, ktorá to bola aj minulý rok”.

 

Vláda uvažuje nad lokálnym núdzovým stavom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uviedol, že koaličná rada sa “jasne dohodla” na nových pandemických opatreniach. Nevidí dôvod, aby bol problém so schválením opatrení na stredajšej vláde. Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) povedala, že na rokovaní vláda podporí všetko, na čom sa koaličná rada dohodla, medzi inými aj výhody pre očkovaných. “Väčšina opatrení, ktoré navrhovalo konzílium, by sa mala pretaviť do praxe vrátane opatrení, aby zamestnávateľ mohol skontrolovať zamestnancov,” podotkla. Návrh na zavedenie lokálneho lockdownu Remišová nevidela.

Na rokovanie vlády napokon nebol predložený návrh na vyhlásenie lokálneho núdzového stavu. Po stredajšom rokovaní kabinetu, ktorý sa zaoberal aj sprísnením pandemických pravidiel, to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). “Diskusia bola o tom, že možno sa budú musieť v nemocniciach prijať nejaké opatrenia, no zatiaľ sa ukazuje, že sa to dá riešiť iným spôsobom,” povedal.
Myslí si, že legislatívne návrhy schválené vládou korešpondujú s odporúčaniami konzília odborníkov. “Tu na vláde boli dvaja zástupcovia konzília a mám pocit, že schválené návrhy brali pozitívne, nemyslím si, žeby sme nerešpektovali odporúčania konzília,” uviedol.

 

Lokálny núdzový stav nebude, sprísňujú sa protipandemické opatrenia ZDROJ: TASR / Jaroslav Novák

Sprísnenie opatrení zamedzujúcich väčšej mobilite vidí v tom, že legislatívne úpravy umožňujú efektívnejšiu a intenzívnejšiu kontrolu dodržiavania platných nariadení Úradu verejného zdravotníctva. Práve vyhlášky Úradu verejného zdravotníctvamajú spresniť legislatívny rámec opatrení, ktoré schválila vláda. Krajniak potvrdil, že členovia Sme rodina vo vláde boli proti tomu, aby sa pandemická PN dostala na úroveň štandardnej, priznal, že v diskusii padali rôzne argumenty. Zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Vyžadovať sa to bude môcť aj v prevádzkach.

Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, by nemali vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Návrh schválila vláda na stredajšom rokovaní. Zároveň navrhuje, aby ho parlament prijal v skrátenom legislatívnom konaní. Zamestnanec si môže testovanie zabezpečiť sám, alebo mu ho bezplatne zabezpečí zamestnávateľ. Ak zamestnanec odmietne bezplatné testovanie v práci, malo by sa to kvalifikovať ako prekážka v práci na strane zamestnanca, a to bez náhrady mzdy. “Nemožno však vylúčiť, že strany sa dohodnú na inom režime, napr. náhrade mzdy, čerpaní dovolenky,” uvádza sa v materiáli. Ak testovanie odmietne policajt, colník alebo vojak, automaticky dostáva služobné voľno bez nároku na plat.

 

Nové opatrenia v rámci pandemickej situácie na Slovensku. ZDROJ: TASR – Jaroslav Novák

Počas krízovej situácie by z dôvodu ochorenia COVID-19 malo byť možné uzatvoriť prevádzku. Mala by tak urobiť osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor a o pomoc môže požiadať aj policajta. Okamžite uzatvoriť prevádzku, prípadne jej časť, z dôvodu porušenia nariadených opatrení bude možné až na 30 dní. Policajt by tiež mohol od ľudí vyžadovať potvrdenie o očkovaní, prekonaní alebo negatívnom teste na ochorenie COVID-19.

Ak osoba urazí zdravotníkov, sfalšuje COVID pass alebo ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti, tak by malo byť možné uložiť jej pokutu do 1000 eur. Za priestupky možno v blokovom alebo rozkaznom konaní pokutovať do 500 eur. Za priestupy spáchané počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu by mala byť pokuta do 1500 eur, v blokovom konaní do 700 eur. Podľa nových pravidiel by sa mala tiež pandemická PN od 1. decembra dostať na úroveň štandardnej PN. Doteraz boli podmienky pandemickej PN výhodnejšie.

 

Očkovanie na Národnom futbalovom štadióne.
Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Ak chce štát vyžadovať od občanov negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19 na niektoré dôležité činnosti, ako chodenie do práce či návšteva lekára, musí náklady testovania hradiť a nenechávať ich na zamestnávateľoch či zamestnancoch. Vyhlásil to šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico. Očkovaní, pretestovaní a tí, čo prekonali COVID-19, musia mať podľa neho rovnaké právne postavenie. Avizuje, že jeho strana sa bude naďalej s podnetmi obracať na Ústavný súd (ÚS) SR. Štát má podľa Fica dosť zdrojov na bezplatné poskytovanie nevyhnutných liekov a podporných liečiv pre nakazených. “Okamžitá preventívna liečba aj pri menej výrazných počiatočných príznakoch ´covidu´ zabezpečuje ochranu pred hospitalizáciou,” vyhlásil Fico. Štát tiež podľa neho musí všetky potrebné zdroje vynaložiť na stabilizáciu a motiváciu zdravotníckeho personálu a na nákup potrebnej techniky a liekov.

“Dialóg vlády a verejnosti o opatreniach nemôže byť o vyhrážaní drakonickými trestami, obmedzovaní ľudských práv a agresivite,” skonštatoval Fico. “Segregáciu” na očkovaných a neočkovaných považuje za protiústavnú. Šéf Smeru-SD tiež kritizuje vládu, že investovala do celoplošného testovania, očkovacej lotérie či kampaní, čo považuje za nezmyselné. Návrh, aby napríklad reštaurácie v čiernych okresoch mohli navštevovať len zaočkovaní, je podľa Fica nielen protiústavný, ale aj nezmyselný, keďže aj zaočkovaní môžu prenášať ochorenie. Premiér Eduard Heger (OĽANO) po koaličnej rade avizoval, že vláda má zaviesť pravidlo, aby v čiernych okresoch mohli ísť do reštaurácií očkovaní a tí, čo prekonali COVID-19.

 

správu aktualizujeme