Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

MIMORIADNE Na Slovensku sa šíri NEBEZPEČNÉ OCHORENIE! Odborníci VARUJÚ: Môže mať smrteľné NÁSLEDKY

Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – V posledných rokoch sa na Slovensku výrazne zmenila klíma a podnebie. To zapríčinilo, že sa na naše územie dostávajú aj nové druhy rôzneho hmyzu, okrem iného aj komáre. Tie prenášajú nové ochorenia, ktoré sa pre niektorých z nás stávajú extrémne nebezpečné. Jedno také sa práve šíri našou krajinou.

Na Slovensku sa šíri nebezpečná choroba, ktorú prenášajú komáre. Podľa odborníkov za to môže aj zmena klímy, ktorá sa u nás za posledné roky, výrazne zmenila. Pre psov môže mať toto ochorenie dokonca fatálne následky. Ide o dirofilariózu alebo takzvaného pľúcneho červa. Nebezpečného parazita prenáša až 60 druhov tohto hmyzu.

Ako uviedli tvnoviny.sk, zákerné ochorenie sa každým rokom šíri čoraz viac. „Počas posledných dvoch až troch rokov vznikli územia, kde táto pľúcna forma dirofilariózy tvorí viac ako 50 percent diagnostikovaných prípadov,“ uviedla Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu SAV, pričom dodáva, že najviac má ísť o južné oblasti Nitrianskeho kraja, ale aj o niektoré okresy Podunajskej nížiny.

Usídli sa na srdci

Jej slová potvrdzujú aj štúdie, ktoré upozorňujú na to, že v roku 2011 zaznamenali slovenskí vedci len niekoľko nakazených psov, zatiaľ čo v roku 2021 sa už ochorenie týkalo takmer piatich percent testovaných zvierat.

„Ak sa z lariev vyvinie veľké množstvo červov, ktoré sa presunú na srdce, ich prítomnosť bráni pohybu srdcovej chlopne,“ dodáva Miterpáková.

Larvy červa sa šíria jednoducho. Stačí, ak komár uštipne zviera. Následne sa červ usídli na pľúcach či na srdci štvornohého miláčika, kde dorastá v priebehu asi šiestich mesiacov do dĺžky niekoľkých centimetrov. Úbohému zvieraťu tak spôsobuje zdravotné problémy, ktoré môžu skončiť aj fatálne.

zdroj: wikiskripta.cz

Najčastejšími príznakmi sú únava a apatia. Jedným z prejavov môže byť aj zhoršené dýchanie a po fyzickej námahe sa môže vyskytnúť chronický kašeľ. To sprevádza aj zmodranie slizníc a neochota k pohybu.

Tento „pľúcny”, ale aj „srdcový červ” sa dokáže usídliť aj v tele človeka, no ide o výnimočné prípady. Dôležité je podotknúť aj skutočnosť, že sa majiteľ nemôže nakaziť od svojho miláčika. Vždy je prenášačom komár.

Najnebezpečnejšie na tomto parazitovi je to, že tento „srdečný červ“ sa dokáže usídliť aj v tele človeka, no ide o výnimočné prípady. Prvýkrát na Slovensku sa tento prípad objavil pred dvoma rokmi v Nitrianskom kraji.

„Na Parazitologickom ústave SAV v Košiciach potvrdili prvýkrát u človeka závažnú formu dirofilariózy spôsobenú krvnou filáriou Dirofilaria immitis, nazývanou aj pľúcny či srdcový červ,“ uviedla v júli 2021 Slovenská akadémia vied na svojej internetovej stránke.

Dôležité je podotknúť aj skutočnosť, že sa majiteľ nemôže nakaziť od svojho miláčika. Vždy je prenášačom komár.