Regióny Bratislava Ružinov

Mimoriadne ružinovské zastupiteľstvo riešilo akútnu situáciu vo VPS

Ružinov, FOTO: google.maps

BRATISLAVA/RUŽINOV – Správou Dozornej rady Ružinovského podniku verejno–prospešných služieb, a.s. (VPS) rozšíril dnes poslanec Slavomír Drozd program dnešného miestneho zastupiteľstva v Ružinove. Jediným bodom mala byť pritom len Správa o činnosti obchodnej spoločnosti VPS, ktorú predkladal starosta Dušan Pekár. Témou mimoriadneho zastupiteľstva bola tak najmä nelichotivá situácia vo VPS.

Drozd ako člen Dozornej rady VPS požiadal prehodnotiť odmietavé stanovisko starostu Pekára k nevyplateniu zvýšených nákladov VPS v súvislosti s kosením v Ružinove. Výhrada Dozornej rady zaznela aj k ústnej objednávke kosenia starostom Pekárom. V diskusii o objednávke poslanec Drozd uviedol že objednávka zo strany starostu Pekára bola nakoniec vystavená 9.apríla ale do VPS sa dostala až 18.apríla tohto roku. V debate zároveň dodal, že doteraz nepočul, čo starosta Pekár plánuje s VPS. Verí, že starosta vypíše normálne výberové konanie.

Pekára dokonca v rámci debaty nepriamo obvinil zo snahy zlikvidovať VPS, aby sa na pozemkoch VPS dala vraj napríklad postaviť bytovka pre 300 ľudí.

Poslankyňa Štasselová  v diskusii priznala, že si spolu s ďalšími poslancami netrúfa posúdiť spor medzi VPS a starostom Pekárom. Poslanec Guldan tvrdil, že požiadavka Drozda je nezákonná, najmä v časti aby poslanci rozhodovali o možnosti vyplatiť faktúry za starostu. Guldan ďalej povedal, že práce ktoré zabezpečuje VPS by sa mali vykonávať inak ako formou akciovej spoločnosti. Podľa neho “ak nefungujú normálne vzťahy, treba to celé rozbiť.”

Pekár tvrdí, že by sa v mestách nemali budovať mestské akciové spoločnosti a že riešenie problému vo VPS nie je jeho predvolebným politickým bojom. Bývalých členov predstavenstva chce nahradiť odbornými zamestnancami z miestneho úradu. To sa nakoniec stretlo s nepochopením.

Na zasadnutí vystúpil aj bývalý predseda predstavenstva a riaditeľ Milan Sokol, ktorý nesúhlasí s tvrdeniami uvedenými v správe, ktorú predložil starostu Pekár. Správa je podľa neho vykonštruovaná a nepravdivá.

O slovo sa prihlásil aj poslanec BSK za Ružinov a kandidát na starostu Ján Buôcik a kandidát na straostu. Podľa neho ide o dvojaký meter starostu Pekára. V prípade VPS sa starosta podľa neho odvoláva na kontrolóra, rovnakým spôsobom ale nekoná v prípade Cultusu. Celá táto situácia súvisí podľa neho len s komunálnymi voľbami.

Poslanec Pavol Jusko na základe tlakov, ktoré sú na neho prostredníctvom anonymných letákov v tejto téme vytvárané, sa rozhodol na zastupiteľstve oznámiť, že aj v najbližších voľbách bude kandidovať.

Poslanec Igor Adamec a kandidát na starostu si myslí, že VPS treba udržať do volieb, rozhodnutia chce nechať na ďalšie zastupiteľstvo.

Aktivistka Jana Miklovičová upozornila na to, že už len 3 mesiace a občania vystavia starostovi aj poslancom karty.

Podľa Pekára mal do roku 2012 na starosti ružinovské spoločnosti protikandidát Ján Buôcik a VPS aj člen miestneho zastupiteľstva Vladimír Sloboda. VPS podľa neho nemá v majetku takmer nič, takže nie je pravdou že by išlo o nejakú jeho snahu VPS zlikvidovať. Nové predstavenstvo má podľa neho zabezpečiť aj nového riaditeľa a to tak aby bola podľa Pekára väčšia prepojenosť medzi VPS a úradom mestskej časti.