Regióny Bratislava

Na Dáždnikovom sprievode budú môcť ľudia vyjadriť podporu utečencom

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Na verejnom podujatí v Bratislave budú môcť ľudia vyjadriť svoju podporu utečencom na Slovensku. Začne sa o 14.00 h na Primaciálnom námestí, kde sa verejnosť zhromaždí na Dáždnikovom sprievode. TASR o tom informovala PR koordinátorka Slovenskej humanitnej rady Katarína Mikulcová. Podujatie sa koná pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý pripadá na 20. júna.

 

“Sprievod vyvrcholí na Tyršovom námestí. Tu sa návštevníci a návštevníčky môžu tešiť na bohatý multižánrový program s aktivitami pre všetky vekové kategórie,” priblížila Mikulcová. Podujatie v Bratislave spoluorganizujú UNHCR, Agentúra OSN pre utečencov, Slovenská humanitná rada a Nadácia Milana Šimečku. Svetový deň utečencov 2024 vyzdvihuje význam solidarity. Solidarita podľa organizátorov znamená prijať utečencov medzi seba, zameriavať sa na ich prínos pre spoločnosť a zamýšľať sa nad výzvami, ktorým čelia.

Solidarita s utečencami znamená aj hľadanie riešení ich ťažkej situácie a vytváranie príležitostí, aby mohli prosperovať v komunitách, ktoré ich prijali. Hlavným posolstvom je, že existuje “Nádej ďaleko od domova – svet aj pre utečencov”. “Cieľom tohtoročného podujatia je ukázať, prečo a ako môže svet urobiť viac pre začlenenie utečencov a utečeniek, vytvárať tak nádej a prinášať konkrétne riešenia, ako aj informovať o potrebe otvárať príležitosti a o prínosoch inklúzie,” skonštatovala Mikulcová. Svet si každý rok 20. júna pripomína Svetový deň utečencov. Cieľom je šíriť povedomie o výzvach, ktorým utečenci čelia a o potrebe účinných dlhodobých riešení pri začleňovaní ľudí nútených opustiť svoj domov do hostiteľských komunít.