Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Na horách hrozia lavíny, v nižších polohách bude fúkať

Na horách treba rátať s lavínami. ZDROJ: FB/HZS

SLOVENSKO – Na horách je aktuálne vyhlásený druhý stupeň lavínového nebezpečenstva z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V uplynulých dňoch napadlo 20 centimetrov nového voľného snehu. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

Bešinský upozornil najmä na vetrom naviate snehové dosky na prevažne východných orientáciách Západných a Vysokých Tatier, ktoré ležia na tvrdom až ľadovom podklade. Ich typickým znakom sú strungy, vlny na snehovej pokrývke. V týchto miestach je podľa neho pravdepodobné uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení, a to najmä v miestach, kde sa prudko mení sklon svahu. “Väčšie množstvo snehu je naviate aj popod skalné steny, v úzky strmých žľaboch a muldách. Vplyvom silnejúceho vetra bude lavínové nebezpečenstvo stúpať a rozširovať sa aj na južné orientácie,” dodal.

Počasie dnes bude polojasné až oblačné, zo severnej strany Tatier bude veľká oblačnosť a ojedinele slabé sneženie. Fúkať má prevažne severovýchodný vietor s rýchlosťou tri až desať, vo vysokých polohách spočiatku do 15 metrov za sekundu. Popoludní bude čiastočne slabnúť. Teplota vo výške 2 000 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo mínus 11 stupňov Celzia.

V okresoch Brezno, Košice, Košice-okolie, Michalovce, Rožňava, Trebišov, Poprad, Prešov, Vranov nad Topľou sa môže v dnes vyskytnúť silný vietor. Platí preto výstraha prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na svojom webe.
Meteorológovia pre okres Brezno vydali výstrahu do 17.00 h. Pre okresy Košice, Košice-okolie, Michalovce, Rožňava a Trebišov platí do 22.00 h. V okresoch Poprad, Prešov a Vranov nad Topľou sa môže silný vietor vyskytnúť do 20.00 h.
      

“Ojedinele sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť 45 až 55 kilometrov za hodinu,” priblížili meteorológovia. Táto rýchlosť podľa meteorológov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.