Regióny Bratislava Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Krízový štáb už má za kolóny na hraniciach vinníka. Môžu za to ľudia

Zdroj: FB / Polícia SR - Bratislavský kraj

BRATISLAVA – (Redakcia/TASR) Mala byť už v prevádzke, ale narazila na problém. Reč je o novej aplikácii, s pomocou ktorej sa bude dať absolvovať povinná dvojtýždňová karanténa pre repatriantov z pohodlia domova. Vláda sľubovala, že spustená bude do piatku popoludnia, avšak spoločnosti Google a Apple im ju v ich obchodoch ešte neschválili. S tým, že schvaľovací proces spustenie aplikácie posunie, sa nerátalo. Na hraničných priechodoch sa preto v piatok podvečer vytvorili rozsiahle kolóny repatriantov, ktorí už počítali s tým, že karanténu si budú môcť “odkrútiť” doma. Zažili však nemilé prekvapenie. Policajti ich stopli, lebo nevedeli, kam ich majú vlastne poslať. 

 

Aktualizované o 20:50 o stanovisko člena permanentného krízového štábu

Aktualizované o 20:25 o stanovisko premiéra

Vláda sprvu občanom Slovenska žijúcim a pracujúcim za hranicami sľúbila, že aplikácia eKaranténa bude k dispozícii od piatkovej 15. hodiny popoludní. Avšak, nestalo sa tak. Aplikácia stále nie je spustená. Posudzujú ju spoločnosti Apple a Google. Informoval o tom Úrad vlády (ÚV) s tým, že aplikácia, ktorá umožňuje inteligentnú karanténu v súvislosti s novým koronavírusom, by sa mala spustiť hneď po jej schválení.

“Úrad vlády SR informuje verejnosť, že k 15.00 h nás spoločnosti Apple a Google neinformovali o ukončení posudzovania slovenskej aplikácie eKaranténa,” uviedol Úrad vlády. Dodali, že obe spoločnosti budú mať počas fungovania aplikácie nad ňou špeciálny dohľad. V tejto súvislosti občanov vyzvali, aby si pred príchodom na štátnu hranicu overili na webe korona.gov.sk, či je aplikácia v ostrej prevádzke.

Na stránke korona.gov.sk informujú, že aplikácia stále nie je schválená spoločnosťami Google a Apple. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Problémy na hraniciach

Úrad vlády však informácie neposkytol včas. Na hraničných priechodoch Berg a Jarovce-Kitsee sa začali tvoriť kolóny repatriantov, ktorí sa chceli podrobiť domácej karanténe. Polícia a ozbrojené sily ich však na územie Slovenska nepustila. Opatrovateľka Zuzana sa dostala zo Švajčiarska po troch mesiacoch. Na hranice Bratislava-Berg pricestovala so skupinkou kolegýň. “Spoliehali sme sa na inteligentnú karanténu, čakáme od rána od pol šiestej, ako sme prišli na hranicu, čo sa bude diať,” uviedla. Do štátneho zariadenia ísť nechcú, dúfajú, že aplikáciu sprevádzkujú počas piatka. “Počkáme do večera a ak to nebude možné, tak štátna karanténa, nič iné nám nezostáva,” dodala.

Hana opatruje v Nemecku, na Slovensko ju doviezla rodina, pre ktorú pracuje. Svoj príchod rovnako prispôsobila spusteniu aplikácie. Ráta aj s tým, že sa aplikácia nespustí. “Stretla som tu kolegyňu, ktorá tiež ide z Nemecka, stále rozmýšľame, či sa to spustí, či sa to nespustí,” priblížila. Z Nemecka docestoval tesne predpoludním aj Juraj. Jeho dohodnutý odvoz musel po niekoľkých hodinách odísť. “Teraz sa už nemáme ako dostať domov (…), vlastne z toho vyplýva, že aj tak ideme do štátnej karantény,” skonštatoval asi po troch hodinách čakania.

Rovnaká, ba až horšia situácia bola na hraničnom priechode Jarovce-Kitsee. Tam v piatok popoludní hlásili, že diaľnica D4 pri Jarovciach je blokovaná približne 100 metrov pred kontrolným stanovišťom polície. Bratislavskí policajti o tom informovali na sociálnej sieti. Žiadajú občanov, ktorí sa vracajú na územie Slovenska, aby použili hraničný priechod Petržalka – Berg alebo malý hraničný priechod Jarovce – Kittsee.

Repatrianti čakali, čakajú doteraz. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Zasahuje Matovič

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) oslovil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR s prosbou, aby umožnil prechod do domácej karantény nielen tým ľuďom, ktorí prídu na hranice, ale aj tým, ktorí sa aktuálne nachádzajú v štátnej karanténe. Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na ľudí protestujúcich na hraniciach proti štátnej karanténe. ÚVZ podľa premiéra v tom zmysle pripraví opatrenie, ktoré zverejní, keď spustia aplikáciu eKaranténa.

Zdroj: FB / Igor Matovic

Podľa člena krízového štábu Jána Bučkuliaka nikde nebola uvedená informácia o tom, že aplikácia na inteligentnú karanténu už bola zavedená, a tak ľudia, ktorí nechcú ísť do štátnej karantény, na hranice nemali prísť. Povedal to v piatok večer na brífingu k aktuálnej situácii na hraniciach. “Kritériá na spustenie inteligentnej karantény sme od začiatku týždňa komunikovali veľmi transparentne, teda, že sa treba zaregistrovať, stiahnuť a aktivovať aplikáciu a až potom prísť na hranice. Aplikácia je pripravená, nemáme však v rukách jej schválenie spoločnosťami Apple a Google,” tvrdí Bučkuliak.

Sľuby vlády a prezidentkin podpis

Možnosť absolovovať karanténu cez aplikáciu z pohodlia domova schválil parlament minulý piatok. Poslanci ju posunuli prezidentke Zuzane Čaputovej v skrátenom legislatívnom konaní. Dôvodom schválenia novely zákona bola skutočnosť, že štátne karantény sa rýchlo napĺňali. “Pôsobila by tiež menej invazívnym spôsobom na osoby prichádzajúce na Slovensko zo zahraničia, ale zároveň by poskytovala porovnateľnú úroveň dodržiavania karanténnych opatrení ako v prípade povinnej štátnej karantény,” uviedli predkladatelia. Aplikácia má byť poskytnutá bezodplatne. Štát očakáva, že by mohla znížiť rozpočtové výdavky. Zároveň sa očakáva, že dôjde k uvoľneniu stoviek členov Policajného zboru, ozbrojených síl a Hasičského a záchranného zboru z plnenia úloh súvisiacich so štátnou karanténou.

Podmienkou inteligentnej karantény je dobrovoľnosť. “Počas krízovej situácie môže úrad verejného zdravotníctva rozhodnúť o tom, že osoby, ktoré majú povinnosť podrobiť sa nariadenej izolácii v zdravotníckom zariadení alebo v inom určenom zariadení, sa môžu nariadenej izolácii podrobiť v domácom prostredí za podmienky, že písomne alebo inak hodnoverne preukázateľne súhlasili s podrobením sa izolácii v domácom prostredí za použitia mobilnej aplikácie na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie,” napísali predkladatelia. Osoba, ktorá bude s takouto formou karantény súhlasiť, je povinná počas trvania nariadenej izolácie nainštalovať si a používať mobilnú aplikáciu na monitorovanie dodržiavania nariadenej izolácie a systémovo umožniť prístup k údajom mobilnej aplikácie na monitorovanie polohy mobilného zariadenia.

Prezidentka Zuzana Čaputová novelu zákona podpísala ešte v pondelok. Zdroj: TASR / Martin Baumman

Poslanci zároveň schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého bude musieť Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zničiť údaje, hneď ako pominie dôvod ich spracovania. O zničení údajov bude úrad informovať dotknutú fyzickú osobu, ktorá môže následne uplatňovať svoje práva podľa nariadenia o GDPR, respektíve podľa zákona o ochrane osobných údajov. Na kontrole dodržiavania zákonnosti spracúvania údajov sa má podieľať aj parlament prostredníctvom ústavnoprávneho výboru, ktorému má ÚVZ predkladať správu o využívaní údajov. Takto schválenú novelu zákona následne v pondelok 18. mája podpísala prezidentka.

Ako ju používať?

Postup, ako aplikáciu využiť, zverejnili na stránke korona.gov.sk. Základnými podmienkami na absolvovanie karantény v domácej izolácii je smartfón s kamerou a určovaním polohy, nonstop wifi pripojenie alebo dostatok mobilných dát a dostatočný mobilný signál na mieste izolácie. Občan musí v domácej izolácii absolvovať test na COVID-19. “Pre testovanie na COVID-19 vás bude v priebehu niekoľkých dní po nastúpení do domácej izolácie kontaktovať pracovník regionálneho úradu verejného zdravotníctva alebo vás aplikácia eKaranténa vyzve, aby ste sa objednali na test sami na stránke korona.gov.sk,” vysvetlili na stránke. Zvyčajne sa testuje piaty deň, no objednať sa dá už tretí deň.

 “Počas domácej izolácie nemôžete opustiť svoju domácnosť,” pripomína web. V karanténe musia zostať aj ostatní členovia domácnosti. Na obdobie izolácie si preto treba zabezpečiť potravinové zásoby a iné nevyhnutné potreby, napríklad lieky. Využiť možno donáškové služby, pomoc susedov, priateľov či dobrovoľníkov. Domáca izolácia sa neodporúča v prípade, že v domácnosti žije človek starší ako 65 rokov. Ak sa osoba prichádzajúca zo zahraničia rozhodne pre domácu izoláciu, musí si stiahnuť v dostatočnom predstihu pred príchodom na štátne hranice aplikáciu eKaranténa. Ďalej treba vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk. Okrem osobných údajov sa na mape určuje aj miesto izolácie či osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Tieto osoby sa nemusia registrovať zvlášť. Deti do 16 rokov zaregistruje ich zákonný zástupca.

Aplikácia eKaranténa. Zdroj: TASR / Michal Svítok

“Pre zabezpečenie domácej izolácie budete náhodne vyzývaní na rozpoznanie prostredníctvom biometrie tváre. Rozpoznanie pomocou biometrie tváre bude technologicky zabezpečené priamo pomocou aplikácie eKaranténa,” približuje stránka. Po schválení potrebných povolení v aplikácii a zadaní telefónneho čísla príde aktivačná SMS. V nej bude uvedený kód, ktorý je potrebné zadať do aplikácie eKaranténa. Následne sa aplikácia spáruje s údajmi z formulára. Pri prechode štátnou hranicou treba mať okrem aplikácie aj vyplnené dva dokumenty – čestné vyhlásenie a súhlas s podrobením sa nariadenej izolácii v domácom prostredí za použitia mobilnej aplikácie. Príchod na štátnu hranicu si treba naplánovať v čase medzi 8.00 a 18.00 h. Mimo tohto času nebude zabezpečená technická podpora.

Po hraničnej kontrole je potrebné bezodkladne sa presunúť na zvolené miesto domácej izolácie. Každý si dopravu zabezpečuje individuálne. Hranicu možno prekročiť v aute a pokračovať ním rovno na miesto izolácie. Ďalšou možnosťou je prísť na hranicu inak a následne sa nechať odviezť na miesto karantény členom domácnosti, ktorý absolvuje karanténu spolu s prichádzajúcim. Vyzdvihnúť príchodzieho môže napríklad aj taxi, vodič však musí mať počas celého presunu respirátor FFP2. Zakázaný je presun verejnou dopravou. Aplikácia eKaranténa vyhodnocuje správanie a pokiaľ zaznamená podozrenie z porušovania, automaticky o tom upovedomí pracovníkov regionálneho úradu verejného zdravotníctva.  Ak nie je izolovaný občan pozitívne testovaný, po 14 dňoch sa karanténa končí a aplikácia sa automaticky vypne.

Mohlo by vás zaujímať