Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Na západe poľadovica, v Tatrách hrozia lavíny

Na cestách hrozí poľadovica, v Tatrách lavíny. Ilustračné foto. ZDROJ: FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Dnes treba na západnom Slovensku počítať s poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe. V Západných Tatrách platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

 

Výstraha prvého stupňa platí do 10.00 h, niekde až do 13.00 h v celom Bratislavskom a Trnavskom kraj. Rovnako tiež v okresoch Komárno, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

V Západných Tatrách platí pre polohy nad 1700 metrov nad morom (m n. m.) zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Upozornil, že nebezpečné sú najmä muldy a žľaby orientované na severovýchod, východ, juhovýchod až juh so sklonom nad 30 stupňov a aj svahy pod nimi. “Vetrom naviate vankúše a mäkké dosky z nového snehu sa môžu uvoľniť už pri malom dodatočnom mechanickom zaťažení, napríklad samostatným lyžiarom alebo snoubordistom. Možné je aj samovoľné uvoľnenie malých a stredných lavín, najmä tam, kde už pred posledným snežením bola súvislá snehová pokrývka,” uviedol.

V Západných Tatrách pribudlo za poslednú periódu sneženia (piatok – sobota – nedeľa) miestami až 50 centimetrov nového snehu. “V chladnom severozápadnom prúdení počas týchto dní bola teplota vzduchu v rozmedzí mínus desať až mínus 15 stupňov Celzia. Nový sneh ostáva prachový a je intenzívne premiestňovaný silným vetrom, samozrejme, je tým nerovnomerne rozložený,” doplnil Chlebovec.

Celková výška snehovej pokrývky nad hranicou lesa sa pohybuje od 40 do 130 centimetrov. “Na záveterných, prevažne na východ a juh orientovaných svahoch sa vetrom previaty nový sneh ukladá do vankúšov a mäkkých dosák, ktoré sú nebezpečné na strmých svahoch,” zdôraznil Chlebovec.