Regióny Bratislava

NÁJMY v priemyselných a logistických nehnuteľnostiach VZRÁSTLI o 13 %

Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Priemyselným a logistickým nehnuteľnostiam na Slovensku sa v 2. kvartáli tohto roka darilo. Celková prenájmová aktivita na tomto trhu dosiahla v 2. kvartáli tohto roka úroveň 264.000 metrov štvorcových (m2), čo predstavuje medziročný nárast o 18 %. Najviac prenajatej plochy si pripísalo širšie okolie Bratislavy (35 %) a zvyšok západného Slovenska (61 %). Zároveň výška priemerných nájmov medziročne vzrástla o 13 %, informovala realitno-poradenská spoločnosť CBRE.

Z hľadiska prenajatých m2 opäť “viedol” sektor poskytovateľov komplexných logistických služieb (3PL) s podielom 61 %. Nasledoval automobilový priemysel (13 %), elektronika (13 %), maloobchodný sektor (5 %) a výroba (4 %). Zvyšné segmenty predstavovali 8 % celkovej prenajatej plochy, pričom pod ne spadajú segmenty energetiky a farmácie. “V štatistikách za 2. kvartál 2023 dominoval síce opäť 3PL sektor, ktorý je dlhodobo dominantným sektorom na Slovensku, avšak ak sa pozrieme na aktuálne dopyty nájomcov, ktoré sú momentálne v procese, ide najmä o výrobné spoločnosti. Tento trend pozorujeme naprieč celou Európou,” priblížil riaditeľ prenájmu priemyselných nehnuteľností v CBRE Slovensko Michal Cerulík.

Celková rozloha priemyselných a logistických nehnuteľností v štandarde A na Slovensku ku koncu 2. kvartálu roka dosiahla hranicu 3.721.954 m2. Celková miera neobsadenosti týchto priestorov sa pritom znížila na úroveň 2,72 %. Podľa CBRE bola miera neobsadenosti najnižšia opäť na území západného Slovenska, konkrétne 0,69 %. V širšom okolí Bratislavy neobsadenosť poklesla na úroveň 2,35 %. Mierny pokles zaznamenala aj na strednom Slovensku, kde klesla na úroveň 6,48 %. Na východnom Slovensku sa situácia oproti predchádzajúcemu obdobiu veľmi nezmenila a voľné priestory tvorili 9,48 %.

“Čo sa týka výšky nájomného, v 2. kvartáli roka sme zaznamenali nárast. Priemerná výška nájmov u nás aktuálne predstavuje 4,65 eura na štvorcový meter, čo je medziročne o 13 % viac. V Česku je na úrovni 6,15 eura na štvorcový meter, čo predstavuje medziročný nárast o 11 %,” uviedol Cerulík. V 2. kvartáli 2023 zároveň na trh pribudlo 13.300 m2 nových priestorov. V súčasnosti je pritom vo výstavbe ďalších takmer 256.000 m2 priestorov, ktorých odovzdanie je naplánované ešte na tento rok. “Zaujímavé je, že u našich českých susedov tieto čísla aktuálne dosahujú nové maximá. Na konci 2. kvartálu 2023 tu bolo vo výstavbe rekordných 1.340.300 m2 priemyselných a logistických priestorov, čo predstavuje v porovnaní s 1. kvartálom nárast o takmer 9 %,” uzavrel Cerulík.