Regióny Bratislava

Najväčšiu fontánu v Bratislave zrekonštruujú po 40 rokoch

Fontánu Družbu zrekonštruujú. Zdroj: FB Matúš Vallo

BRATILAVA – Bratislavčania sa dočkali! Fontánu Družba na Námestí slobody zrekonštruujú po 40 rokoch. Dominanta námestia je od roku 2007 nefunkčná. Súčasne s opravou najväčšej fontány v hlavnom meste bude od budúceho roka prebiehať revitalizácia celého Námestia slobody.  

 

Do roky nefunkčnej fontány sa prinavráti život. Magistrát spolu s generálnym investorom hlavného mesta už odovzdali najväčšiu fontánu na území Bratislavy do rúk stavebníkovi. “Vraciame život ďalšej ikonickej stavbe v našom meste. Dlho očakávaná komplexná revitalizácia Námestia slobody štartuje práve opravou fontány, ktorá patrí medzi najväčšie na celom Slovensku. V prvej polovici budúceho roka sa začnú práce aj na samotnom námestí,” napísal na margo revitalizácie primátor Matúš Vallo.

Fontána Družba je v balíku projektu Živé miesta, ktorí zastrešuje Metropolitný inštitút Bratislava. V rámci projektu sa majú revitalizovať mnohé zanedbané dominanty a miesta v hlavnom meste. Fontána má priemer 45 metrov, centrálna plastika váži 12 ton, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a v minulosti bolo v bazénoch až 2- tisíc metrov kubických vody. Fontánu ohradia v najbližších dňoch a jej oprava potrvá minimálne rok. Družba je v havarijnom stave, nefungujú čerpadlá, elektroinštalácia a poškodená je aj hydroizolácia bazénov. Taktiež je narušená statika 12-tonového kvetu. Väčšina technického zázemia fontány sa nachádza v podzemnej strojovni, ktorá je situovaná priamo pod fontánou. Fontánu vypustili ešte v roku 2007 kvôli zlému technickému stavu. Po dokončení opravy sa majú jednotlivé bazény fontány viac sprístupniť ľuďom, aby sa v nich dalo osviežiť počas letných horúčav. Fontána tiež bude menej náročná na spotrebu vody. Okrem samotnej fontány sa bude upravovať aj priľahlé okolie, kde je dnes popraskaná žulová dlažba.

Galéria
fontána Družba
Fontána chátra a je nefunkčná od roku 2007. Zdroj: FB Matúš Vallo
fontána Družba
Trubky sú v havarijnom stave. Zdroj: FB Matúš Vallo
fontána Družba
Trubky sú v havarijnom stave. Zdroj: FB Matúš Vallo
fontána Družba
Trubky sú v havarijnom stave. Zdroj: FB Matúš Vallo
fontána Družba
Trubky sú v havarijnom stave. Zdroj: FB Matúš Vallo
fontána Družba
Trubky sú v havarijnom stave. Zdroj: FB Matúš Vallo
navigate_before
navigate_next

V druhej fáze rekonštrukcie prisľúbili aj revitalizáciu celého námestia, ktoré je v pôvodnom stave od druhej polovice 20. storočia. Pred tromi rokmi bolo v priestoroch námestia vykonaných pár drobných úprav. Poškodené schodisko vedúce k niekdajšej soche Gottwalda bolo vymenené za trávnik, časť trávnatých plôch dostala závlahu a na námestí vzniklo menšie športové ihrisko. Architektonickú súťaž na Námestie Slobody zastrešovala kancelária hlavnej architektky.

fontána Družba
Vizualizácia novej fontány, v ktorej sa bude dať podľa Valla osviežiť. Zdroj: FB Matúš Vallo

Fontána Družba bola postavená v rokoch 1979 až 1980. Ide o  dielo architektov Virgila Droppa a Juraja Hlavicu a sochárov Karola Lacka, Tibora Bártfaya a Juraja Hovorku.  Počas socializmu sa Námestie slobody volalo Gottwaldovo námestie na počesť prvého česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda ktorý mal pomník so svojou družinou v jednom z rohov námestia. Súsošie odstránili v rokoch 1992 až 1994. Námestie sa premenovalo na Námestie slobody po roku 1989 a slúži na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie.