Regióny Bratislava

Najvyšší súd rozhodol. Alena Zsuzsová zostáva vo väzbe

Alena Zsuzsová. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Alena Zsuzsová, obvinená v kauze prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátora Generálnej prokuratúry (GP) SR Petra Šufliarskeho zostáva vo väzbe do 3. novembra tohto roku. Rozhodol o tom v stredu (24. 3.) Najvyšší súd (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová. Senát sa stotožnil s názorom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, zo 16. marca.

 

“Senát 1T NS SR potvrdil rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý rozhodol o predĺžení lehoty trvania väzby u obvinenej Aleny Zsuzsovej do 3. novembra 2021. Obvinená je vo väzbe z dôvodov útekovej, kolúznej a preventívnej väzby,” objasnila hovorkyňa. “Minimálne neexistuje dôvod kolúznej väzby. Zároveň nie je logické, že by pokračovala v trestnej činnosti, teda nie je ani dôvod preventívnej väzby,” zareagoval pre TASR na rozhodnutie NS SR obhajca obvinenej Štefan Neszméry. Rozhodnutie odvolacieho súdu k dispozícii ešte nemá.

Alena Zsuzsová je obvinená z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu pokusu. Bola obžalovaná aj v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. ŠTS ju minulý rok ju jeseň spod obžaloby oslobodil, rozsudok však stále nie je právoplatný. Rovnako nie je právoplatný ani 21-ročný trest, ktorý jej vlani vymeral súd v prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, kde mala vystupovať ako sprostredkovateľka. Z prípravy vrážd Šufliarskeho, Žilinku a Lipšica ju obvinili v auguste 2019 a okrem nej aj Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka a Zoltána Andruskóa. Objednávka na vraždy mala prísť na jeseň 2017 a prijať ju mala práve Alena Zs. Podľa vyjadrení Žilinku a Šufliarskeho motívom pripravovaných vrážd mala byť ich práca.