Regióny Bratislava Top

NAKA zadržala šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Prezidentka ho dočasne postavila mimo služby

Na snímke Vladimír Pčolinský. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Národná kriminálna agentúra (NAKA) vo štvrtok ráno zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Informuje o tom Denník N. Dôvodom sú podľa periodika podozrenia z korupcie, zadržanie mal odobriť Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

 

*Aktualizované 16:39 o reakciu prezidentky Zuzany Čaputovej.

 

Zdroje portálu Aktuality.sk spresňujú, že malo ísť o úplatok od podnikateľa Zoroslava Kollára, ktorého mala SIS odpočúvať a rozpracovávať. “Na pokyn nového šéfa SIS Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Kollára ďalej neriešiť,” píše portál. Polícia Zoroslava Kollára zatkla koncom októbra 2020, stále je vo väzbe.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Jana Tökölyová k prípadu podrobnosti neuviedla. “K prebiehajúcim vykonávaným úkonom sa ÚŠP nebude vyjadrovať,” oznámila TASR.
Pčolinský je nominantom Sme rodina. Vo funkcii je od apríla 2020.
Na snímke dom riaditeľa Slovenskej informačnej služby, ktorého štvrtok ráno zadržala NAKA. Zdroj: Zoznam.sk

Podnikateľa Kollára obvinili

Podnikateľa Zoroslava Kollára obvinili v ďalšom prípade. TASR o tom informoval jeho obhajca Martin Berec s tým, že bližšie sa k obvineniu vyjadrovať jeho obhajcovia nebudú. Obvinenie má súvisieť s poskytnutím úplatku vo štvrtok zadržanému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimírovi Pčolinskému.
“Môžem potvrdiť, že sme prevzali uznesenie o vznesení obvinenia. Voči obvineniu ideme podávať sťažnosť. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudeme,” povedal Berec. Polícia Zoroslava Kollára zadržala už koncom októbra 2020 počas akcie Víchrica, stále je vo väzbe. O jeho žiadosti o prepustenie bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Minister vnútra zadržanie nekomentuje

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) nekomentuje informácie o zadržaní šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Zároveň dodal, že vyšetrovatelia sú procesne nezávislí. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra SR Barbara Túrosová. „Ako som už v minulosti opakovane uviedol, nemám vopred žiadne informácie o plánovaných akciách Národnej kriminálnej agentúry,” zdôraznil minister.
Minister vnútra situáciu okolo Pčolinského nekomentuje. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Kollár chce dostať Pročinského mimo službu

Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár vo štvrtok ráno listom požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského dočasne postavila mimo službu. “Súčasne požiadal prezidentku SR o urýchlené zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS, aby mohol vypovedať a vyjadriť sa k daným skutočnostiam,” uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová. Čaputová vo štvrtok informovala, že rozhodnutie o tom, či riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského dočasne postaví mimo službu, prijme v najbližších hodinách.
Kollár požiadal prezidentku, aby postavila Pčolinského dočasne mimo službu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

SaS je zadržaním zaskočená

Strana SaS je zaskočená zadržaním riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. “Veríme, že Národná kriminálna agentúra koná nezávisle a správne na základe dôkazov,” uviedla strana v reakcii na zadržanie šéfa SIS. SaS dodala, že v súvislosti so zadržaním disponuje len informáciami z médií. “Je však skutočne namieste sa pýtať, či mohla korupcia siahať aj na najvyššie posty tajnej služby, čo by otriaslo už aj tak pošramotenou dôverou v túto inštitúciu,” spresnila.

Polícia a prokuratúra má úplne rozviazané ruky, tvrdí OĽANO

Polícia a prokuratúra má po 12 rokoch úplne rozviazané ruky a koná nezávisle. Uviedol to hovorca hnutia OĽANO Matúš Bystriansky v reakcii na zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. “Polícia a prokuratúra má po 12 rokoch vlád Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD) úplne rozviazané ruky a koná nezávisle. To sme sľúbili voličom pred voľbami, a tak to aj zostane,” uviedol Bystriansky.
Slovenská informačná služba zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko k zadržaniu riaditeľa Pčolinského. Zdroj: Zoznam.sk

O vážnosti situácie hovorí aj Šeliga

Zadržanie šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského je mimoriadne vážne a zároveň je dôkazom, že polícia a prokuratúra majú voľné ruky a neexistuje žiaden politický vplyv na orgány činné v trestnom konaní. Na sociálnej sieti to uviedol podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí). Podpredseda parlamentu očakáva, že prezidentka v tejto súvislosti postaví riaditeľa SIS mimo službu. “O týchto skutočnostiach bude, samozrejme, rokovať výbor na kontrolu činnosti SIS,” spresnil.

Šéfa SIS zastupuje obhajkyňa Mišíková

Zadržaného šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského bude zastupovať obhajkyňa a dlhoročná bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry SR Eva Mišíková. Pre TASR to potvrdila advokátka Mišíková. “Pán Pčolinský si ma zvolil za obhajkyňu a ja som príslušnú zložku prijala,” uviedla pre TASR s tým, že v danej chvíli sa vzhľadom na vykonávanie úkonov k veci vyjadrovať nemôže.

Ministerka Kolíková žiada vysvetlenie

Šéfku rezortu spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) zaskočila informácia o zadržaní riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. “Je preto dôležité, aby sme dostali skoré a jasné vyjadrenie od tých, ktorí teraz majú kompetenciu v tejto veci konať,” uviedla. TASR poskytol jej reakciu hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla. Dodala, že ide o vážne podozrenia. “Navyše vo vzťahu k riaditeľovi informačnej služby, ktorej úlohou je chrániť krajinu pred tými najzávažnejšími bezpečnostnými hrozbami,” zdôraznila.

Kolíkovú zaskočila informácia o zadržaní riaditeľa SIS. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

SIS nemôže zaujať oficiálne stanovisko

Slovenská informačná služba (SIS) zatiaľ nemôže zaujať oficiálne stanovisko k zadržaniu riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. “SIS zatiaľ neboli doručené orgánmi činnými v trestnom konaní (OČTK) informácie týkajúce sa vykonávaných úkonov NAKA vo vzťahu k osobe riaditeľa Vladimíra Pčolinského. Z tohto dôvodu SIS nemôže k predmetnej veci zaujať oficiálne stanovisko,” uviedla pre TASR hovorkyňa SIS Zuzana Morávková.

SIS uvádza, že vo veci bude následne postupovať v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona v oblasti riadenia SIS, služobného pomeru riaditeľa SIS a poskytne tiež OČTK súčinnosť v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom. “Riadenie SIS je v súčasnosti zabezpečené v súlade so zákonom a štatútom SIS schválenom vládou SR,” zdôraznila hovorkyňa.

PS hovorí o zlyhaní vládnej strany

Zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského je zlyhaním hnutia Sme rodina v obsadení jedného z najdôležitejších bezpečnostných postov v štáte a zároveň zlyhaním celej vlády, že túto kľúčovú nomináciu nedokázala ustriehnuť. Uviedli to predstavitelia mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko (PS), pričom poukázali aj na medzinárodný rozmer záležitosti.

“Vzhľadom na minulosť predsedu hnutia Borisa Kollára nejde, žiaľ, o prekvapenie,” mieni o kauze predsedníčka PS Irena Bihariová. Žiada urýchlenú výmenu na poste šéfa spravodajskej služby, zároveň to, aby Pčolinského nástupcom nebol ďalší nominant Sme rodina.

Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka upozornil na zníženie kredibility Slovenska v prípade medzinárodnej kooperácie tajných služieb a bezpečnostných zložiek. “Podozrenie či priamo obvinenie šéfa SIS z korupcie môže výrazne ohroziť ochotu partnerov zdieľať s nami informácie,” upozornil.

KDH kvituje, že predseda Sme rodina Boris Kollár požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú o dočasné pozastavenie výkonu funkcie riaditeľa SIS, ktorý je ich straníckym nominantom. “Rešpektujeme prezumpciu neviny a očakávame, že v prípade dôjde k nezávislému a poctivému vyšetreniu orgánmi činnými v trestnom konaní,” uviedol za KDH hovorca Stano Župa. Kresťanskí demokrati sa s PS zhodujú, že kauza výrazne škodí dobrému menu Slovenska v zahraničí.

Europoslanec a podpredseda PS Michal Šimečka upozorňuje na zníženie kredibility Slovenska. Zdroj: Progresívne Slovensko

Podľa expremiéra nesie zodpovednosť za Pčolinského Matovič

Politickú zodpovednosť za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského nesie v plnej miere predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Expremiér a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini to uviedol v reakcii na štvrtkové zadržanie Pčolinského.

 “Riaditeľ SIS je priamym nominantom a aj priamym podriadeným predsedu vlády SR bez ohľadu na to, kto ho do tejto funkcie odporučil. Priamu politickú zodpovednosť za Vladimíra Pčolinského preto v plnej miere nesie Igor Matovič,” skonštatoval Pellegrini.

Podľa Pellegriniho plnú politickú zodpovednosť nesie za Pčolinského predseda vlády. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Prezidentka ho dočasne postavila mimo služby

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok dočasne pozbavila výkonu štátnej služby riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. Šéfa SIS vo štvrtok zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA).

“Prezidentka tak rozhodla aj preto, lebo skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa mal dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS. Jeho pokračovanie v službe by bolo za týchto okolností neprijateľné,” skonštatoval hovorca.