Pezinok Malacky Regióny Bratislava

NEBEZPEČNÁ AKCIA v Bratislave: Chystá sa hromadný ODSTREL DIVIAKOV. Kedy do lesov radšej nechodiť?

Veľký lov na diviaču zver
Hlavné mesto zvýši odlov diviakov za prísnych bezpečnostných podmienok. ZDROJ: TASR

Aj keď diviaky nie sú pre človeka nebezpečné, na sídliskách spôsobujú škody v parkoch a záhradách, dochádza k nehodám s autami a vzbudzujú u obyvateľov strach. Diviak do mesta nepatrí a situáciu je potrebné riešiť,“ konštatujú Mestské lesy. Vnútri v lese znižujú počty diviakov poľovníci prostredníctvom odstrelu, pričom počty ulovených diviakov každoročne rastú. Mestské lesy spravujú menšiu časť Bratislavských lesov a odlov tu prebieha v nočných hodinách, z posedov na odľahlejších miestach mimo turistických a cyklistických trás. Zvyšné lesné pozemky majú v zodpovednosti štátne lesy a súkromné urbáre.

Diviaky v intraviláne (záhrady, sídliská) poľovníci riešiť nemôžu. Strieľať vnútri v meste je nebezpečné a nepovoľuje to ani zákon. V mimoriadnych prípadoch sa povoľuje odlov na nepoľovných plochách ako je napríklad les na Sitine, alebo nad Lamačom, kde sa kvôli vysokej návštevnosti klasické poľovníctvo bežne nerealizuje. Takéto nepoľovné plochy však nie sú záhrady, ani ulice na sídliskách,“ zdôrazňujú Mestské lesy. Diviaky v intraviláne môže riešiť štátna regionálna a potravinová správa prostredníctvom veterinára, ktorý diviaky uspí a utratí.

 

diviaky, odstrel, Mestské lesy
V bratislavských mestských častiach a v okolitých lesoch sú premnožené diviaky. Začína sa ich odstrel a odchyt. ZDROJ: TASR

Počty ulovených diviakov každoročne narastajú a ich regulácia je prioritou na úseku poľovníctva v Mestských lesoch. Počty odlovených diviakov v Mestských lesoch v Bratislave majú totiž stúpajúce tendenciu.

  • 2015: 61 ks
  • 2016: 67 ks
  • 2017: 68 ks
  • 2018: 105 ks
  • 2019: 141 ks
  • 2020: 157 ks
  • 2021: 237 ks

„Mestské lesy si uvedomujú vážnosť situácie a na premnožené diviaky registrujeme na dennej báze aj podnety od obyvateľov. Regulácii početnosti venujeme maximálnu pozornosť, napriek tomu najbližšie roky očakávame len postupné zlepšovanie situácie, jedná sa o dlhodobý proces. S rovnakým problémom nakoniec roky bojujú mnohé iné mestá na Slovensku, aj v zahraničí, napríklad Berlín, Rím, Barcelona či Hong Kong,“ dodali Mestské lesy.