Regióny Bratislava Top

NEBEZPEČNÁ VÝZVA! V Bratislave hospitalizovali ĎALŠIE OTRÁVENÉ deti

Národný ústav detských chorôb. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Slovenskom otriasol incident, kedy na urgentnom príjme Národného ústavu detských chorôb boli hospitalizované až štyri deti. Nám sa podarilo zistiť, že tento týždeň pribudli v nemocnici ďalšie dva prípady. Otrávili sa pritom úplne bežným liekom, ktorý má doma takmer každý. Na sociálnych sieťach sa v tomto čase začína opäť rozširovať pracetamolová výzva. Môže za otravu detí tento trend?

 

Za minulý týždeň boli na urgentnom príjme Národného ústavu detských chorôb hospitalizované až štyri deti, ktoré sa úmyselne predávkovali paracetomolovými liekmi. “V posledných dňoch zaznamenali zvýšený počet detí úmyselne intoxikovaných liekmi s účinnou látkou paracetamol,” potvrdili to lekári z Národného ústavu detských chorôb. Nám sa však podarilo zistiť, že toto číslo nie je konečné a deti, ktoré sa otrávili bežnými liekmi neustále pribúda. Tento týždeň dokonca mali byť v bratislavskej nemocnici zaznamenané ďalšie dva prípady otravy detí. Informáciu pre zregionu.sk potvrdila hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická, “V tomto týždni nám pribudli ďalší dvaja pacienti.”

V niektorých prípadoch deti dokonca užili paracetamol ešte aj v kombinácii s inými liekmi. Lekári sa preto rozhodli varovať rodičov, pred zvýšeným počtom takýchto prípadoch. “Úmyselné intoxikácie liekmi, prípadne v kombinácii s inými látkami, majú vo všeobecnosti stúpajúcu tendenciu a lekári ich sledujú už u detí od 12 rokov, ktoré ich užijú s úmyslom ublížiť si,” poznamenali lekári z Národného ústavu detských chorôb.

Išlo o populárny trend na sociálnych sieťach?

Varovať sa rozhodli aj odborníci z občianskeho združenia IPčko, ktoré sa zameriava na pomoc mladým. Tí si všimli, že s nárastom detí, ktoré sa otrávili paracetamolom, sa začala rozširovať aj paracetamolová výzva, ktorá vznikla už v roku 2015. Ide o výzvu, kedy sa mladí ľudia na sociálnych sieťach povzbudzujú k tomu, aby “úmyselne užili väčšie množstvo liekov, čo spôsobilo priotrávenie a vážne zdravotné komplikácie.” A práve túto výzvu spájajú odborníci z IPčka práve s nárastom hospitalizovaných pacientoch, “Táto výzva neobišla ani Slovensko a v našich nemocniciach boli v poslednom čase hospitalizovaní mladí ľudia s podozrením na otravou paracetamolom,” poznamenali.

Mladí sa podľa nich zúčastňujú týchto výziev kvôli adrenalínu, rovesníkom, dobrodružstvu, pozornosti, virality, úspechu či sociálnom statuse. Nebezpečné je tiež to, že deti “nemajú ešte dostatočne vyvinutú práve tú časť mozgu, ktorá je „zodpovedná“ za rozhodovanie a reguláciu, nemajú dostatok životných skúseností, preto konajú radikálne, extrémne, často neuvážene a riskantne. Veľmi potrebujú bezpečné miesto, kde by mohli o svojich ťažkostiach a dilemách hovoriť bez odsúdenia, moralizovania, dešpektu a tých známych slov „čo ty o živote môžeš vedieť“ alebo „ja v tvojom veku…“,” dodali odborníci z IPčka. Rodičia by preto na svoje ratolesti mali dávať obzvlášť veľký pozor.

Zdroj: Zoznam.sk / Vlado Anjel

Otrávenie paracetamol si totiž môžu všimnúť až keď je neskoro a ich nerozvážnosť má celoživotné následky. Prvotné symptómy sa totiž môžu preukázať až po 24 hodinách a to už je zväčša neskoro. ,, Intoxikácia paracetamolom je nebezpečná v tom, že v úvode nemusia byť prítomné žiadne symptómy, k ich rozvoju môže prísť až po 24 hodinách, čo už je moment, kedy pečeň môže byť natrvalo poškodená,“ povedal MUDr. Jakub Gécz, lekár OUP NÚDCH. Medzi symptómy patrí napríklad bolesť brucha, pocit na vracanie až vracanie. V prípade však, že deti užili paracetamol v kombinácii s kofeínom či inými účinnými látkami, môže byť symptómov aj viac. Napríklad pri otrave kofeínom hrozí búšenie srdca, závrate, kŕče, poruchy vedomia či ďalšie iné príznaky.

Čo však môžu rodičia robiť, aby k niečomu takému vôbec nedošlo? Odborníci z IPčka spísali 9 trikov, ako sa čo najviac priblížiť svojmu dieťaťu a naučiť ich rozpoznávať online výzva a najmä o nich diskutovať.

  1. Spoznajte ich názor na online výzvy – ak sa opýtate na názor, dozviete sa o svojich deťoch a ich postojoch k výzvam oveľa viac, ako keď budete hovoriť Vy.
  2. Diskutujte o tom, čo a ako by urobili, keby boli vyzvaní – pomôže im to nazrieť na situáciu aj inou optikou a vďaka diskusii môžete rozšíriť možnosti a stratégie riešenia takejto situácie.
  3. Ukážte svoje pocity – hovorte spolu o tom, že Vám na nich záleží a máte obavu, že by sa im mohlo niečo stať, pretože sú pre Vás všetkým. Zákazy, príkazy, kontrola a prísnosť nie je úspešná cesta.
  4. Počúvajte, čo hovoria Vaše deti a vyhnite sa odsudzovaniu, pretože ten, kto ich do výzvy nominoval môže byť ich nalepší priateľ a verte, že sa v danej chvíli postaví na jeho stranu a bude ho chrániť.
  5. Dajte im čas na premyslenie – pomôže im spoznať pozitíva,negatíva a riziká výzvy. Jednoduché „nerob to“ im nestačí.
  6. Pozitívna výzva  – skúste hovoriť a nájsť aj tie pozitívne a podporujúce výzvy, do ktorých sa môžu zapojiť alebo sa zapojíte spoločne s nimi. Toto vie byť magickým momentom vo vzťahu rodiča a tínedžera.
  7. Uznajte tlak – povedzte im, že veríte tomu, že zapojenie sa do výzvy a tlak, ktorý prežívajú je legitímny, nebagatelizujte.
  8. Ponúknite bezpečný adrenalín – poďte spoločne skúsiť niečo bezpečné a adrenalínové.
  9. Povedzte im, kde je pomoc a povzbuďte ich, aby ju vyhľadali. Buďte pre nich bezpečím a istotou, že budete stáť pri nich aj vtedy, keď urobia chybu.