Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

(NE)Povolili vstup na hromadné podujatia. Aktuálne opatrenia sú SMIEŠNE a NEPOCHOPITEĽNÉ

Športoví fanúšikovia sa tak skoro a vo veľkom na štadióny nevrátia. ZDROJ: fb skslovanbratislava1919

BRATISLAVA – Podmienky pre hromadné podujatia sa uvoľnia, konať by sa mali v režime OP (očkovaní – po prekonaní ochorenia COVID-19). Pre nízkorizikové podujatia odporúča vláda maximálne 100 osôb alebo naplnenie 50 percent kapacity. Pre stredne rizikové podujatia sa odporúča maximálna kapacita 25 percent.

 

Vyplýva to z odporúčaní opatrení hlavnému hygienikovi, ktoré schválila vláda na svojom pondelkovom zasadnutí. Presné pravidlá určí vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa. Medzi nízkorizikové hromadné podujatia zaradila vláda tie, kde sa nosí respirátor, sú bez konzumácie, povinné je sedenie, nespieva sa na nich ani nepovzbudzuje. Navrhuje pre ne režim OP a maximálne 100 divákov alebo naplnenie kapacity do 50 percent.
Maximálne 25-percentné obmedzenie kapacity má platiť pre stredne rizikové hromadné podujatia, na ktorých sa ráta s nosením respirátora, fixným sedením či státím. Alternatívou má byť rovnako 100 divákov. Pri oboch variantoch sa má požadovať očkovanie alebo doklad o prekonaní ochorenia COVID-19.

Organizátor si pri nízko a stredne rizikovom podujatí bude môcť vybrať, či zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle, teda maximálne 100 divákov, alebo sa bude riadiť pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb. Za vysokorizikové podujatia sa podľa materiálu považujú svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či podujatia v prevádzkach verejného stravovania. Odporúča sa nosenie respirátora, konzumácia jedál by však mala byť povolená. Maximálny počet osôb povolených na vysokorizikovom podujatí by mal byť 20 osôb pre očkovaných a po prekonaní ochorenia. Povinný bude zoznam účastníkov podujatia. Na majstrovstvách Európy v hádzanej mužov sa povolí účasť divákov, a to v rozsahu 25-percentnej kapacity štadiónov a iných športových zariadení.

 

Pri 50-tich divákoch nemá zmysel hrať veľké inscenácie v divadlách. Zdroj: Zoznam.sk

Na zmenu pravidiel pri návšteve športových podujatí primátor Spišskej Novej Vsi Pavol Bečarik vyzval vládu. Podľa neho je čas na úpravu podmienok pre fanúšikov v interiéroch športovísk. „Športovci v našom meste dosiahli v posledných rokoch pozoruhodné výsledky, medzi ktoré patrí double v basketbale mužov alebo postup hokejistov do extraligy. V mnohom za svoje úspechy vďačia obrovskej podpore svojich fanúšikov,“ upozornil Bečarik.

Primátor tiež zdôraznil, že mesto v posledných rokoch investovalo státisíce eur do rekonštrukcie športovísk. „Snažíme sa investovať do našej budúcnosti, do zdravia našich obyvateľov. Len zdraví ľudia môžu plnohodnotne zvládať krízy, akými je pandemická situácia. Snažíme sa rozvíjať oddychové zóny. Lenže bez divákov nie je šport športom, bez osobného zážitku zo športových súťaží klesá aj motivácia ľudí športovať,“ skonštatoval Bečarik, ktorý plne podporuje snahy športových klubov na zmenu pravidiel.

 

Športoví fanúšikovia sa tak skoro a vo veľkom na štadióny nevrátia. Zdroj: TASR / Michal Svítok

S výzvou spišskonovoveského primátora súhlasí aj Združenie miest a obcí Slovenska, podľa jeho hovorcu Michala Kaliňáka je potrebné zvážiť aj návrat športovcov na športoviská. „Toto je názor, ktorý nájdeme v mnohých obciach a mestách, kde do obnovy a výstavby ihrísk a športovísk investovali nemálo peňazí a teraz sú prázdne. Namiesto toho, aby boli plné ľudí, ktorí sa chcú hýbať, čo je dobré aj v súvislosti s prevenciou proti ochoreniu COVID-19, tak sa využívať nemôžu. Myslíme si, že by sa športoviská mali otvoriť pre verejnosť,“ skonštatoval Kaliňák.

So svojím kolegom zo Spišskej Novej Vsi súhlasí aj primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko. V rámci COVID automatu bol okres na severe Spiša zatvorený medzi prvými na Slovensku. “Už 11. týždeň sme zatvorení, museli sme veľmi dramaticky rušiť všetky kultúrne podujatia a zatvárať športoviská. Na zimnom štadióne máme dlhodobé partnerstvo so súkromným investorom a hokej aj korčuľovanie tam boli zakázané. Hokejisti tak chodili hrávať do poľskej Krynice. Prevádzkovateľ je, dá sa povedať, na pokraji bankrotu, pretože ľad udržiavať musí, nemôže ho len tak roztopiť. Náklady na energie platí a príjem nemá v podstate žiaden,” zdôraznil Tomko.