Regióny Bratislava Top

Neprišla Vám pozvánka na preočkovanie: Čo robiť v takom prípade?

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Veľa z nás už má za sebou prvú dávku očkovania, tí šťastnejší sa už tešia aj z druhého preočkovania. Slováci, ktorí majú v sebe AstraZenecu, však musia na druhú vakcínu čakať najdlhšie zo všetkých – až 10 týždňov. Čo však, ak niekomu z Bratislavského kraja nepríde SMS s pozvánkou na druhé preočkovanie? Župan Juraj Droba má pre ľudí dobré správy.

 

 

Každý z nás, ktorý sa chce vrátiť do bežného života pred koronou, si povedal, že sa radšej dá zaočkovať. Či už pre seba, alebo pre svojich blízkych, ktorých tak neohrozí zákernou a smrtiacou nákazou. V súčasnosti bolo do dnešného dňa na celom Slovensku podaných takmer 3 milióny vakcín. V Bratislave má v sebe prvú dávku vakcíny už vyše 314-tisíc ľudí, druhú vyše 169-tisíc.

Očkovacie centrá, ktoré v Bratislave a okolí zastrešuje bratislavská župa, idú na plný plyn. S tým však súvisia aj možné problémy. Zaočkovali sme už takmer 140 tisíc obyvateľov kraja. Z toho asi 4000 ľudí, ktorí nedostali pozvánku na druhú dávku od štátu. Momentálne nás čakajú najťažšie týždne, pretože sa budú masovo prekrývať tí, ktorí sú 10 týždňov po AstraZenece s tými, ktorí sú mesiac po Pfizeri. A skúsenosti nám hovoria, že ďalšie stovky až tisíce ľudí pozvánku na druhú dávku nedostanú,“ upozornil šéf bratislavskej župy Juraj Droba.

ZDROJ: Topky.sk

Z toho dôvodu kraj vytvoril špeciálny formulár, ktorý myslí práve na tých, ktorí sa k termínu na preočkovanie nevedia dostať. Má to však háčik. „Prosíme vás však, aby ste tak robili len v prípade, ak uplynul odporúčaný čas, alebo máte na skrátenie zdravotný dôvod,“ upozornil Droba. Rozostupy medzi vakcínami je na Slovensku jasný – v prípade AstraZenecy to je 10 týždňov, v prípade vakcíny od konzorcia Pfitzer/BioNtech, prípadne od Moderny to sú štyri týždne. Formulár vypĺňajú tí, ktorým:

  • Od očkovania prvou dávkou vakcíny AstraZeneca uplynulo viac ako 10 týždňov (a prešiel bezprostredne nasledujúci víkend) a nedostali ste pozvánku na druhú dávku
  • Od očkovania prvou dávkou vakcíny Pfizer uplynuli viac ako 4 týždne (a prešiel bezprostredne nasledujúci víkend) a nedostali ste pozvánku na druhú dávku.
  • Chcete sa dať zaočkovať skôr/neskôr ako uplynula nastavená 10- resp. 4-týždňová lehota na druhú dávku vakcíny. V tomto prípade je potrebné, aby ste uviedli relevantné medicínske príp. iné zdôvodnenie, ktoré bude individuálne posúdené.

Podľa kraja sa to, že SMS s pozvánkou na preočkovanie nepríde, stáva vo veľmi zriedkavých prípadoch. Registrácia v na to určenom formulári je podobná tomu, prostredníctvom ktorého sa obyvatelia Bratislavského kraja hlásili na očkovanie ako náhradníci. Vo formulári vyplnia aj miesto a dátum prvej vakcíny. V prípade, ak už dostanete termín, nezabudnite si so sebou zobrať aj potvrdenie o zaočkovaní prvou dávkou.

 

Tí, ktorým neprišla pozvánka s termínom na druhú dávku vakcíny, majú vyplniť špeciálny formulár. Zdroj: BSK