NEVÍDANÁ PREMENA Z rozpadnutej haly na Pasienkoch bude športovisko svetových rozmerov

BRATISLAVA – Hlavné mesto sa už dnes môže pýšiť moderným futbalovým štadiónom, národným tenisovým centrom či hokejovou arénou svetovej úrovni. Onedlho by k nim mohol pribudnúť aj športový stánok, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani kluby NBA. Reč je o rekonštrukcii športovej haly na Pasienkoch, dnes známej ako Eurovia, ktorá by sa mala zmeniť na Národné basketbalové centrum svetovej úrovne.

 

O tom, že začiatok rekonštrukcie je opäť o niečo bližšie, svedčí aj oznam Úradu pre verejné obstarávanie. Ten vo svojom vestníku zverejnil výzvu občianskeho združenia Národné basketbalové centrum na predkladanie ponúk, týkajúcich sa rekonštrukcie objektu, ktorý je dnes známy najmä ako aréna pre basketbal či hádzanú. „Predmetom rekonštrukcie haly je modernizácia vnútorných priestorov športovej haly, zabezpečenie priestorových a plošných parametrov haly požiadavkám medzinárodnej organizácie FIBA a zlepšenie energetických bilancií hracej arény,“ píše sa v dokumente. Ponuky bolo možné predkladať do 27. mája. „Vzhľadom na viaceré doplňujúce otázky potenciálnych uchádzačov bola lehota na predkladanie ponúk posunutá na 17. 6. 2021,“ uviedlo však pre Zoznam.sk  združenie. V tento deň je tiež plánované aj otváranie súťažných ponúk a následný proces vyhodnocovania ponúk.

Celková hodnota zákazky predstavuje sumu presne 5 349 700,84 eur bez DPH.

Finančnú čiastku vo výške 8,5 milióna určené na projekt rekonštrukcie haly na Pasienkoch odklepla ešte v roku 2020 dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho.

 

Takto to dnes vyzerá v útrobách arény. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Občianske združenie Národné basketbalové centrum uvádza, že „hlavným cieľom projektu je rekonštrukciou a dostavbou existujúcej športovej infraštruktúry vybudovať Národné basketbalové centrum, ktoré bude spĺňať všetky požiadavky a potreby súčasného národného a medzinárodného športu s orientáciu na basketbal.“

Súčasťou centra má byť moderná aréna, tréningová telocvičňa s basketbalovými parametrami, všetky potrebné priestory pre športovcov, posilňovňa pre vrcholový šport a verejnosť, regeneračná linka, ubytovacia časť pre športovcov, administratívne priestory, školiace priestory, stravovacie zariadenie pre športovcov či parkovisko. Svoje sídlo tu má nájsť aj Slovenská basketbalová asociácia.

 

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

Podobná je v Amerike

Športová hala na pasienkoch vznikla v roku 1962. Jej autormi sú architekt Jozef Chovanec spolu so statikom Jozefom Poštulkom. Zaujímavosťou je, že deväť rokov predtým vznikla v Spojených štátoch amerických v meste Raleigh veľká výstavná hala, na princípoch ktorej bola potom postavená aj tá bratislavská. Použité bolo tiež rovnaké konštrukčné riešenie.

Napriek svojmu „veku“ je hala stále využívaná. Súčasná kapacita je 3400 miest na sedenie. Jej aktuálny technický  stav je však podľa združenia najvážnejším argumentom na jeho rozsiahlu rekonštrukciu. „Objekt každoročne vyžaduje značné a postupne stále narastajúce finančné prostriedky na údržbu a rôzne druhy opráv. Technický stav objektu sa aj napriek vynaloženej snahe a nemalým finančným stimulom z roka na rok zhoršuje,“ uviedli. V mimoriadne zlom stave sa má nachádzať najmä strecha. Kvôli rastúcim cenám energií je vraj prevádzka haly v súčasnom stave dlhodobo neudržateľná.

 

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

Nádej aj pre športovcov

Rekonštrukcia má pomôcť aj športu ako takému. V súčasnosti totiž športová hala už nezodpovedá štandardom a kritériám medzinárodných športových federácii pre organizovanie medzinárodných zápasov a podujatí napríklad v basketbale, hádzanej či volejbale. To by sa však po jej vynovení malo zmeniť. Podľa Slovenskej basketbalovej asociácie by sa totiž z haly mala stať moderná aréna, vyhovujúca súčasným požiadavkám FIBA. Pasienky by zároveň mali poskytnúť tiež zázemie pre basketbalovú akadémiu.

Viac o téme: basketbal, Eurovia, hádzaná, Národné basketbalové centrum, občianske združenie, obnova, Pasienky, rekonštrukcia, športová hala

Súvisiace články