Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Čo s vianočným stromčekom po sviatkoch? Vieme, kto a kedy vám ho odvezie

Likvidácia vianočných stromčekov na Nový rok bude v mestách zabezpečená. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Je to každoročná dilema. Čo s vianočným stromčekom po vianočných a novoročných sviatkoch? Ak máte umelý problém je vyriešený jeho uskladnením do skrine, komory, na povalu alebo do garáže. Ale ak ste si kúpili živý stromček, jeho likvidácia už taká jednoduchá nie je.

 

Najmä vo veľkých mestách a na sídliskách sa ich ľudia zbavujú klasicky. Vyhodia ich ku kontajnerom a tým je to pre nich vybavené. Ale likvidácia vianočných stromčekov má svoje pravidlá. Aj preto v Bratislave magistrát v spolupráci so spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu a Komunálnym podnikom Bratislavy zabezpečujú zber živých vianočných stromčekov. Pripravených k tomu bude špeciálne 800 drevených ohrádok, ktoré budú rozmiestnené po celom meste. „V spolupráci so spoločnosťami BUČINA EKO a IKEA budú vyzbierané stromčeky ďalej materiálovo zhodnotené – vzniknú z nich knižnice. Iniciátori projektu ich v počte 150 kusov spoločne darujú organizáciám, ktoré sa venujú deťom, mládeži, seniorom či ľuďom bez domova. Magistrát, dve bratislavské mestské organizácie, spoločnosť BUČINA EKO a nábytkárska spoločnosť IKEA spájajú po prvýkrát sily v iniciatíve, vďaka ktorej môžu byť aj tieto Vianoce viac cirkulárne a udržateľné,“ informuje spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu.

Po posledných Vianociach sa podarilo z 565 osadených drevených ohrádok vyzbierať viac ako 200 ton živých stromčekov, ktoré boli ďalej spracované na hodnotný kompost. „Projekt ohrádok na vianočné stromčeky sme spustili ako pilotný v roku 2021. Teší ma, že Bratislavčanky a Bratislavčania privítali možnosť odniesť stromčeky po Vianociach do špeciálnych ohrádok a prispieť tak k čistejším priestranstvám. Tretia sezóna projektu sa bude niesť v znamení ďalšej zmysluplnej spolupráce – stromčeky sa premenia na knižnice, ktoré aj s knihami z KOLO, nášho Bratislavského centra opätovného použitia, venujeme napríklad centrám pre deti a rodiny, dobrovoľníckemu centru či domovom seniorov, “ priblížil Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

 

Likvidácia vianočných stromčekov na Nový rok bude v mestách zabezpečená. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Vyzbierané stromčeky minulý rok putovali do kompostárne, kde sa zhodnocovali na živiny pre pôdu. Tentokrát sa premenia na knižnice. “Vianočné stromčeky od našich zákazníkov recyklujeme na nový nábytok v spolupráci s IKEA Industry už dva roky. Sme nadšení, že tieto Vianoce vieme rozšíriť projekt a dať druhý život stromčekom z celej Bratislavy,” dodáva Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava. Stromčeky však môžu byť materiálovo zhodnotené iba vtedy, keď sa pred odovzdaním riadne odzdobia. Stromčeky v plastových obaloch, kvetináčoch či s vianočnými ozdobami sa nedajú ďalej spracovať a spolu so zmesovým odpadom končia v Zariadení na energetické využitie odpadu. „Počas januára a februára 2023 môžu obyvateľky a obyvatelia Bratislavy odložiť svoj vianočný stromček do najbližšej drevenej ohrádky. Mapa ohrádok spolu s harmonogramom odvozu je zverejnená na stránke www.olo.sk/stromceky. Drevené ohrádky sú vyrobené z kalamitného dreva z bratislavských Mestských lesov,“ informuje Odvoz a likvidácia odpadu.