Regióny Bratislava

NEZABUDNITE! Dnes sa posúva čas: Skončí toto niekedy?

Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Zo soboty na nedeľu si opäť prestavíme hodinky. Ručičky posunieme o hodinu dopredu. Hoci si pospíme dlhšie, ľudí zaujíma, kedy toto skončí. A skončí to vôbec? 

 

Už 30. októbra, presnejšie zo soboty na nedeľu, si opäť prestavíme hodinky. Mení sa letný čas na zimný.

Portál iMeteo.sk upozorňuje, že “síce si poleňošíme v posteli o hodinu dlhšie, no „daňou“ za dlhší spánok bude to, že sa začne stmievať už v poobedňajších hodinách.”

Kedy zmena času nastala?

Prvýkrát sa o zmene času zmienil Benjamin Franklin v roku 1784. V tom čase bol totiž ustálený len jeden, a to zimný čas. Tvrdil, že ľudia by mali skôr vstávať a skôr chodiť spať, aby efektívnejšie využili denné svetlo.

Prvá krajina, ktorá zaviedla letný čas, bolo Švédsko počas prvej svetovej vojny, a to 14. apríla 1916. V priebehu niekoľkých dní sa pridali aj ďalšie krajiny ako napríklad Nemecko či Rakúsko-Uhorsko.

Na Slovensko sa striedanie letného a zimného času zaviedlo o niekoľko desiatok rokov neskôr. V roku 1940 a 1944 bol letný čas schválený na území protektorátu Čechy a Morava. V roku 1966 ho prijali aj v Československu. V tom istom roku bol po prvýkrát prijatý aj zimný čas, a teda opačný posun ako v prípade letného času.

Skončí sa raz zmena času?  

Už dlhšiu dobu sa rozpráva o tom, že čas by sa mal zjednotiť. Tým pádom by už k žiadnym zmenám cez rok nedochádzalo. Debaty o jednom čase sa v Európskej únii začali ešte v roku 2018. V tom období avizovali, že dôjde k úplnému zrušeniu striedania času. Neskôr sa uskutočnila anketa, kde sa ľudí pýtali, či by niečo také uvítali, a ak áno, aký čas by mal ostať.

Väčšina ľudí túžila po tom, aby ostal letný čas. Hoci o tom všetci úpenlivo diskutovali, k zmene ešte stále nedošlo. Rozhodovanie prerušila pandémia koronavírusu. Rokovania o tom sa presunuli až na rok 2027. To, či dôjde k zrušeniu striedania času o päť rokov, je stále otázne.