
BRATISLAVA – Nezisková organizácia EDUMA vytvorila emočné karty na rozvoj emocionálnych a sociálnych zručností. Sú vhodné pre formálne aj neformálne vzdelávanie. Môžu pomôcť otvoriť sa, lepšie porozumieť životnej situácii iných a priniesť pozitívnu zmenu klímy v kolektíve. Informovali o tom z organizácie.
„Emočné karty sú storytellingový nástroj, ktorý slúži pri práci s emóciami a príbehmi. Vďaka vizuálnym asociáciám, farebnosti a obrazovým prvkom pomáhajú otvárať a rozbehnúť diskusiu na akékoľvek témy, vrátane tých, o ktorých sa nám ťažšie hovorí,“ podotkli s tým, že karty EDUMA môžu aj zlepšiť vzťahy či posilniť emocionálnu a sociálnu inteligenciu.
Karty majú všestranné využitie
Využívať sa môžu v školskom prostredí počas ranných kruhov, triednických hodín, humanitných predmetov, jazykových predmetov alebo v rámci mimoškolských aktivít. Rovnako pri výchove detí, v rodine alebo inštitúciách môžu karty pomôcť otvoriť akúkoľvek tému, verbalizovať myšlienky a emócie mladším deťom, prelomiť bariéry v rozprávaní s teenagermi a podobne.
Prvú sadu emočných kariet vytvorila EDUMA v spolupráci s Diagnostickým centrom v Ružomberku, kde boli vytvorené prvotné nákresy. Do výslednej podoby ich spracovali študenti Školy umeleckého priemyslu v Košiciach v odbore Digitálna maľba-koncept art. Každý obraz emočných EDUMA kariet skrýva príbeh jedného dieťaťa – od tých s bežnými, nevyjadrenými emóciami a snami, po tie, ktoré čelia ťažkostiam.