Regióny Bratislava Top

VIDEO Nová cyklotrasa v zátoke: Čaká sa na výmenu pozemkov

Karloveské rameno. Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Okolie Karloveského ramena by sa konečne malo skultúrniť a zrekonštruovať. Konkrétne 400 metrový nespevnený hrboľatý terén, po ktorom jazdia cyklisti, či prechádzajú chodci. Magistrát hlavného mesta rokuje o výmene pozemkov pod budúcou cyklotrasou, pretože patria Univerzite Komenského. Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová verí, že sa ľady konečne pohli. Výmenu musí odobriť mestské zastupiteľstvo.

 

Geodetické zameranie miesta, na ktorom má viesť cyklochodník, bolo úspešne ukončené. Hlavné mesto komunikuje s Univerzitou Komenského v Bratislave. „Aktuálne sa finalizuje predmet zámeny a pripravujú sa potrebné geometrické plány spolu so znaleckými posudkami. Následne pristúpia obe strany k schvaľovaciemu procesu v rámci ich interných postupov,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Katarína Rajčanová.

 

Zámena pozemkov s univerzitou sa netýka len pozemkov pod cyklotrasou pri Karloveskom ramene, ale ide o väčšie plochy. Aj preto je podľa magistrátu, finalizácia podkladov náročnejšia. V tejto chvíli nie nie je možné hovoriť ani o termíne, kedy bude zámena pozemkov predložená na schválenie do mestského zastupiteľstva. V každom prípade, rekonštrukcia terénu je naplánovaná na jar budúceho roka. Začiatok prác bude závisieť od rýchlosti získania územného a stavebného povolenia.

Cyklisti vs. Chodci. Ako to bude?

Mnohí sa obávajú, že rekonštrukciou a vybudovaním terénu bude prichádzať k stretu chodcov a cyklistov. „Všade tam, kde to trasovanie úseku dovolí, budeme požadovať segregovanú cyklotrasu od chodníka pre peších. Tam, kde to nebude možné, bude cyklotrasa so zmiešaným pohybom chodcov. Viac informácií budeme vedieť poskytnúť po spracovaní technickej štúdie víťazným uchádzačom približne v októbri 2021,“ vysvetlila Rajčanová.

V tejto chvíli nie je ešte jasné, z akých peňazí sa cyklotrasa bude platiť. „Pri financovaní projektu čakáme aj na výzvy z rôznych nástrojov podpory financovania, prípadne na podmienky čerpania z Plánu obnovy, ktorého obdobie oprávnenosti začalo už vo februári 2021. Momentálne máme pred vyhlásením súťaže na projektovú dokumentáciu, predpokladané ukončenie VO je koniec leta 2021,“ dodala hovorkyňa hlavného mesta.