Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Nové pravidlá a podmienky pre majiteľov strelných zbraní. Od januára začína platiť prísna novela zákona

Od nového roka bude platiť na Slovensku novela zákona pre držiteľov zbraní a streliva. Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

BRATISLAVA – Majitelia zbraní by mali zvýšiť pozornosť. Ministerstvo vnútra totiž v súvislosti s novelou zákona o zbraniach a strelive pripomína viaceré nové povinnosti pre držiteľov zbraní a to najmä tým, ktorí chcú požiadať o vydanie zbrojného preukazu či licencie. Novela nadobudne účinnosti od 1. februára 2023.

 

Špecialitou Slovákov je všetko si nechávať na poslednú chvíľu, čo môže pri vydávaní zbrojných preukazov a licencii spôsobiť ich žiadateľom poriadne problémy. Dôvodom sú možné predĺženia lehôt na vybavenie jednotlivých žiadostí. “S cieľom upozorniť na zmeny držiteľov zbrojných licencií, zbrojných preukazov a držiteľov určitých druhov strelných zbraní dávame do pozornosti aktuálne povinnosti,” informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Držitelia zbrane, na ktorej držanie pred účinnosťou novely nebol potrebný zbrojný preukaz, zbrojná licencia alebo zaevidovanie zbrane a vyžaduje sa od 1. februára, musia poslať žiadosť do 31. januára 2023.

V opačnom prípade sa držba zbrane po tomto dátume považuje za ilegálnu. Držitelia zbraní kategórie A, na ktorých držanie doteraz ich majitelia nepotrebovali výnimku udelenú ministerstvom, sa považujú za osoby, ktorým výnimka udelená bola. “Tu platí podmienka, aby bola osoba držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, ktorá oprávňuje nadobudnutie a držbu takejto zbrane,” doplnila Bárdyová. Ak osoba nie je držiteľom ani jednej z vymenovaných výnimiek musí žiadosť poslať rovnako do 31. januára, v opačnom prípade pôjde o držanie zbrane v rozpore so zákonom. Aké zbrane patria do kategórie A?

 

Od nového roka bude platiť na Slovensku novela zákona pre držiteľov zbraní a streliva. Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Je to samonabíjacie palná zbraň, ktorá bola upravenáé zo samočinnej zbrane. Krátka samonabíjacia palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom, ktorá umožňuje vystrelenie viac ako 21 nábojov bez dobíjania, ak je jej súčasťou zásobovacie zariadenie alebo je do nej vložené zásobovacie zariadenie s kapacitou väčšou ako 20 nábojov.

Nahlásiť treba aj držbu dlhej samonabíjacej palnej zbrane na strelivo so stredovým zápalom, ktorá umožňuje vystrelenie viac ako 11 nábojov bez dobíjania, ak je jej súčasťou zásobovacie zariadenie alebo je do nej vložené zásobovacie zariadenie s kapacitou väčšou ako desať nábojov.

Do kategórie A patrí aj krátka opakovacia palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom, ktorá umožňuje vystrelenie viac ako 21 nábojov bez dobíjania, ak je do nej vložené zásobovacie zariadenie s kapacitou väčšou ako 20 nábojov.

Do kategórie A podľa novely je zaradená aj dlhá opakovacia palná zbraň na strelivo so stredovým zápalom, ktorá umožňuje vystrelenie viac ako 11 nábojov bez dobíjania, ak je do nej vložené zásobovacie zariadenie s kapacitou väčšou ako desať nábojov, ale aj dlhá samonabíjacia palná zbraň, ktorú možno bez straty funkčnosti skrátiť na dĺžku menšiu ako 600 milimetrov prostredníctvom sklopnej pažby, teleskopickej pažby alebo inej pažby, ktorú možno odstrániť bez použitia technických prostriedkov.