Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

NOVINKA FINANČNEJ SPRÁVY Daňové priznanie môžete do konca marca podať aj z auta

Čas na podanie daňových priznaní sa kráti. FOTO TASR - Michal Svítok

BRATISLAVA – Marec je nielen mesiac knihy, mesiac kedy oslavujeme MDŽ, máme Deň učiteľov, ale aj je to obdobie, ktoré je pre firmy, podnikateľov, živnostníkov či zamestnancov čiernou morou. Do konca marca je totiž treba podať daňové priznania.

Podávanie daňové priznania už síce nie je  tak časovo komplikované a stresujúce, keď ste si museli odstáť hodiny na Daňových úradoch, ale aj tak je stále psychicky vyčerpávajúci záver mesiaca. So zaujímavou myšlienkou ako si zjednodušiť a urýchliť podanie daňového priznania  prišli v Bratislave, kde je možné podať daňové priznanie z auta. Preberanie formou “drive in” bude daňovým subjektom k dispozícii na najfrekventovanejšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke a to v stredu 30. a vo štvrtok 31. marca. „Počas posledných štyroch marcových dní sú posilnené kapacity aj na ostatných daňových úradoch po celom Slovensku a call centre finančnej správy,“ pripomenula Finančná správa. “Svoje daňové priznanie budú môcť klienti finančnej správy odovzdať priamo z auta na parkovisku v areáli budov Plus Centra na Panónskej ceste v Bratislave a to v stredu 30. marca od 8.00 do 17.00 h. a vo štvrtok 31. marca od 8.00 do 18.00 h,” dodala hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.

Od roku 2017, keď finančná správa prvýkrát sprístupnila túto službu, ju využilo takmer 8000 daňovníkov. Bratislavský daňový úrad na Ševčenkovej ulici okrem toho zriaďuje aj dve preberacie miesta z exteriéru tak, aby klienti nemuseli vstupovať do budovy úradu. Finančná správa ročne príjme vyše 1,2 milióna daňových priznaní, zatiaľ si túto povinnosť splnilo približne 43 % daňovníkov a za uplynulé zdaňovacie obdobie – rok 2021 -je tu jedná dôležitá zmena. Za obdobie poberania pandemického rodičovského príspevku nevzniká automaticky nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane (NČZD) na manžela či manželku s tým že ak sa daňovník pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmu za minulý rok dopustil chyby, má ešte šancu do 31. marca podať opravné daňové priznanie  a nezrovnalosti odstrániť. Nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela či manželku má ten, kto žije s daňovníkom v domácnosti.

 

Daňový úrad nemusí uznať v nákladoch predmety osobnej potreby, hrozia pokuty. Zdroj: zoznam.sk

Zároveň sa musí manžel či manželka starať o vyživované maloleté dieťa do troch rokov veku alebo do šiestich rokov veku, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, alebo do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe. Ďalšími podmienkami je, že manžel či manželka poberal peňažný príspevok na opatrovanie, ktorý je vyplácaný podľa osobitného predpisu, alebo bol na úrade práce zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, prípadne sa považuje za občana so zdravotným postihnutím, alebo za občana s ťažkým zdravotným postihnutím. “Rodičia však počas minulého roka mohli v súvislosti pandémiou poberať tzv. pandemický rodičovský príspevok. Ten ale nemá vplyv na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela či manželku za zdaňovacie obdobie roka 2021, ak nie sú splnené všetky zákonom stanovené podmienky,” upozornila hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.

Ak sa teda napríklad manželka starala o vlastné vyživované maloleté dieťa, ktoré nemá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, potom  spĺňa ustanovenú podmienku len za mesiace, v ktorých sa starala o maloleté dieťa do troch rokov veku dieťaťa. Poberanie rodičovského príspevku alebo tzv. pandemického rodičovského príspevku nemá vplyv na splnenie tejto podmienky. Pri uplatnení tejto nezdaniteľnej časti je dôležitá aj výška dosiahnutého vlastného príjmu manželky. Do vlastného príjmu manželky sa okrem iného nezahŕňajú štátne sociálne dávky, medzi ktoré patrí aj rodičovský príspevok. Ak manželka daňovníka poberala v čase krízovej situácie tzv. pandemický rodičovský príspevok, poberala teda štátnu sociálnu dávku, ktorá sa do vlastného príjmu manželky nezapočítava.