Regióny Bratislava Top

Šalamúnsky ťah! Vďaka TOMUTO pribudnú v Petržalke STOVKY PARKOVACÍCH MIEST

Petržalka zapája do parkovacieho systému aj súkromné parkoviská. Ilustračné foto. ZDROJ: Ján Zemiar

BRATISLAVA – Parkovanie v Bratislave a špeciálne v Petržalka je už roky veľkým problémom. Situácia je pri počte vozidiel, ktoré parkujú na pravom brehu Dunaja, takmer neriešiteľná. Aj preto sa v Petržalke rozhodli, že do verejného parkovacieho systému zahrnú aj súkromné parkoviská firiem, obchodných či administratívnych budov. Nové pravidlá testuje mestská časť pri miestnom úrade. Avizuje aj zapojenie parkovísk obchodných centier.

 

Starosta Petržalky Ján Hrčka tvrdí, že vďaka súkromným parkovacím kapacitám pribudnú vo viacerých vyťažených a problémových oblastiach stovky verejných parkovacích miest. Cieľom ďalšej fázy zlepšovania petržalskej parkovacej politiky je podľa Hrčku rozšíriť rezidentom doterajšie možnosti bezplatného parkovania o síce existujúce, ale často nevyužívané kapacity… a nerezidentom, ktorí už počas noci v nových zónach nezaparkujú vôbec, zase ponúknuť výrazne znížené ceny za nočné parkovanie. „Zapojením súkromných parkovísk pribudnú stovky boxov, ktoré budú môcť za výhodných podmienok využívať tak naši rezidenti, no najmä obyvatelia bez trvalého pobytu a registrácie,“ povedal Hrčka, ktorý dodáva, že ide hlavne o kompromis v prospech tých, ktorí si z nejakých dôvodov nemôžu alebo nechcú zaregistrovať vozidlá do ich systému.

“Mestská časť Bratislava-Petržalka už svoj verejný parkovací systém má a prevádzkuje ho od novembra 2019. Novinkou je, že do svojho systému chce postupne zaradiť vybrané parkoviská spravované súkromnými firmami v snahe vytvoriť viac parkovacích kapacít najmä pre nerezidentov a návštevníkov, ktorí nemajú vozidlá zaregistrované v našom systéme. Zapojením súkromných parkovísk pribudnú stovky boxov, ktoré budú môcť za výhodných podmienok využívať tak naši rezidenti, no najmä obyvatelia bez trvalého pobytu a registrácie,” doplnila Mária Halašková, hovorkyňa Mestskej časti Bratislava -Petržalka.

Petržalka zapája do parkovacieho systému aj súkromné parkoviská. Ilustračné foto. ZDROJ: Ján Zemiar

Pilotný projekt spolupráce so súkromným sektorom aktuálne testuje Mestská časť Petržalka na parkovisku pri Technopole. Denný prevádzkový režim súkromného a monitorovaného plateného parkoviska sa pre verejnosť v zásade nemení. V čase od 07:30 do 18:00 je prvá hodina parkovania pre všetkých zdarma a každú ďalšiu pol hodinu si návštevníci priplatia 0,50 centov. Novinkou však je, že sa parkovisko v noci stalo súčasťou Petržalského parkovacieho systému, na čo vodičov upozorňuje aj nová dodatková tabuľa umiestnená pred príjazdovou rampou. Rezidenti Petržalky so schválenými vozidlami zaparkujú od 18:00 do 7:30 úplne zadarmo a nerezidenti si v tomto čase zaplatia len jedno euro s DPH za celú noc. Poplatok za zvýhodnené nočné parkovanie pri Technopole je potrebné uhradiť cez mobilnú aplikáciu URBI – Parkovanie. Súkromné parkovisko je v nej pre lepšiu orientáciu, na rozdiel od tých verejných, zvýraznené na mape žltou farbou aj s príslušnými podmienkami. Jednou z nich je, že v prípade prechodu z nočného parkovania na denné neplatí prvá hodina zadarmo.

 

Petržalka zapája do parkovacieho systému aj súkromné parkoviská. ZDROJ: fb MČ Petržalka

“Parkovisko pri Technopole je zaradené do nášho parkovacieho systému od pondelka 19. septembra. Mestská časť plánuje ešte počas jesene a zimy pridať do svojho parkovacieho systému aj ďalšie súkromné parkoviská. Aktuálne rokujeme aj s obchodnými reťazcami Billa, Lidl či TPD a o ďalšom postupe i novinkách budeme obyvateľov v dohľadnej dobe informovať. Presné termíny zatiaľ nie sú známe,” doplnila Halašková. Kapacita je viac ako 100 miest. Samospráva zároveň nedávno sprísnila pravidlá parkovania v miestnych štvrtiach Dvory V a Dvory VI, kde po novom musia všetky vozidlá parkovať výhradne na vyznačených modrých boxoch.

“Parkovanie v zóne mimo vyznačeného miesta je totiž porušením cestného zákona a samospráva avizuje, že pri viac ako jednom priestupku môže byť majiteľ vozidla pokutovaný cez inštitút objektívnej zodpovednosti zo strany Mestskej polície Bratislava. Vyznačením všetkých dostupných pozdĺžnych aj šikmých parkovacích miest v modrých petržalských zónach tak návštevy de facto strácajú možnosť stáť vo večerných a nočných hodinách napríklad pri cestách a na chodníkoch, kde donedávna parkovať mohli. Zmena pravidiel čaká aj ďalšie lokality,” informuje Mestská časť.

*Pre tých ktorí nechcú hľadať každý večer parkovacie miesto alebo nemajú nárok na parkovacie miesto ako rezidenti existuje možnosť prenájmu garáže alebo parkovacieho miesta. Ponuku vo svojej lokalite si pozrite na portáli Parking.sk.*

*Reklamná zmienka*