Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Nový BIČ na motoristov! Polícia pracuje na NOVOM bodovacom systéme a POKUTÁCH

Polícia pripravuje bodový systém hodnotenia porušení pravidiel cestnej premávky. Ilustračné foto. Zdroj: FB/Polícia SR

BRATISLAVA – Polícia pracuje na bodovom systéme hodnotenia porušení pravidiel cestnej premávky. Návrh má tento mesiac predložiť do vnútrorezortného pripomienkového konania, hovoriť o podrobnostiach preto považuje zatiaľ za predčasné. Potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

 

Bodový systém má spresniť aktuálny zákon o cestnej premávke, ktorý už v súčasnosti dáva Policajnému zboru kompetenciu rozhodnúť o povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, preskúšaní odbornej spôsobilosti, preskúmaní zdravotnej spôsobilosti alebo o preskúmaní psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných 12 mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky. Ako načrtla hovorkyňa, na základe štatistických ukazovateľov hlavných príčin dopravnej nehodovosti a konzultácií s odborníkmi v oblasti psychológie sa navrhuje, aby sa niektorým presne vymedzeným porušeniam pravidiel cestnej premávky fixne stanovila bodová hodnota.

Malo by ísť najmä o delikty definované ako porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Zavedenie bodového systému avizoval rezort vnútra po tragédii na zastávke MHD v Bratislave, pri ktorej vodič pod vplyvom alkoholu spôsobil nehodu s piatimi obeťami a viacerými zranenými osobami. V snahe predchádzať podobným udalostiam plánuje aj stacionárne zariadenia na meranie rýchlosti v mestách a obciach či posilnenie kompetencií mestských policajtov. Od apríla sa tiež teoretické skúšky v autoškole budú vykonávať v elektronickej podobe.