Regióny Bratislava

Nový typ KORONAVÍRUSU, pri ktorom môžete STRATIŤ REČ! Valí sa na Slovensko?

Koronavírus. ZDROJ: hygiena.sk

BRATISLAVA – Hrozí nám ďalšia vlna pandémie? Zahraničné médiá píšu o novom variante koronavírusu, ktorý by mal prevziať nadvládu na prelome novembra a decembra. Tvrdia, že sa volá „Pekelný pes“ a ak sa ním nakazíte, môžete dokonca stratiť reč!

 

Posledné mesiace sa situácia ohľadom COVID-19 relatívne ukľudnila. Teraz nám však môže hroziť ďalšia, ešte nebezpečnejšia mutácia. Podľa zahraničných médií ide o úplne nový typ koronavírusu, ktorý nazývajú “Pekelný pes”. Tento vírus napadá okrem iného aj rečové centrum človeka, preto nakazenému hrozí úplná strata reči.  Ako prvý o tom informovala TV Markíza.

“Viaceré zahraničné médiá v posledných dňoch píšu o novej mutácií, ktorá má niesť meno „Pekelný pes“ s oficiálnym značením BQ.1.1.1. Ako zdroj uvádzajú španielsky portál Marca,” píše portál.

Od začiatku pandémie sme sa stretli s viacerými mutáciami koronavírusu. Variant známy ako Alfa, typ B.1.1.7, bol prvý raz identifikovaný v septembri 2020 vo Veľkej Británii. Odtiaľ sa do Európy rozšíril v novembri toho istého roku.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/AFP – Ina Fassbender

V októbri 2020 bola potvrdená juhoafrická mutácia v Južnej Afrike. Do Európy sa dostala na konci decembra 2020. Problémom tohto variantu vírusu je jeho vyššia schopnosť šírenia a možné riziko súvisiace so znížením účinnosti niektorých vakcín. Háčik je v tom, že čím viac sa nové mutácie rozšíria, tým menej sa vyskytuje “pôvodná verzia” vírusu, voči ktorej boli vyvíjané vakcíny.

Mutácia objavená v decembri 2020 v Brazílii, nesie názov P.1 a rovnako označený je aj jej typ. Do Európy prišla v januári 2021 a sleduje sa taktiež pre svoju vyššiu schopnosť šírenia a možné riziká spojené so znížením účinnosti vakcín.

Ten, ktorý ale na Slovensku vyčíňal najviac pochádzal z Indie a volali sme ho Delta. Bol výrazne infekčnejší ako predchádzajúci kmeň a opatrenia, ktoré dovtedy fungovali, už v mnohých štátoch nestačili. Šíril sa až o 97 percent rýchlejšie, ako pôvodný koronavírus z čínskeho mesta Wu-chan.

Je nový variant len hoax?