Obedy v petržalských školách zdraželi. Rodičia si priplatia

BRATISLAVA – Obedy v školách bratislavskej Petržalky zdraželi. Rodičia žiakov si priplatia. Informuje o tom petržalská samospráva na svojom webe s tým, že stravné museli zvýšiť pre vyššie ceny potravín, drahšiu réžiu kuchýň vrátane energií.

 

„V priemere na 20 pracovných dní v mesiaci budú pri stravovaní v našich jedálňach musieť petržalskí rodičia siahnuť do vrecka o asi 20 eur hlbšie,“ uviedla mestská časť.

Kým do konca roka 2022 boli ceny potravín v petržalských 11 základných a 27 materských školách určované tretím finančným pásmom, po novom bola samospráva nútená prejsť do piateho, najvyššieho možného finančného pásma. „Rozhodnutiu predchádzala aj odborná diskusia s vedúcimi našich školských jedální, ktorí avizovali, že za nezmenených podmienok nedokážu stravu v roku 2023 pripraviť,“ podotkli z miestneho úradu.

Zvýšenie poplatku bolo podľa samosprávy nevyhnutným krokom, ktorý reflektuje na mieru inflácie a cenové relácie základných potravín v regióne Bratislavy. Prihliadalo sa najmä na kvalitu potravín a aj ich preferovaný odber od lokálnych dodávateľov.

„Vieme, že je to nepopulárne riešenie. Je však potrebné si uvedomiť, že rozhodnutím vlády samosprávy prišli o stovky miliónov eur, ktorými by inak mohli aj takéto zdražovanie aspoň sčasti dotovať,“ uviedol petržalský starosta Ján Hrčka.

Najľudnatejšie sídlisko na Slovensku podľa jeho slov nie je jediné, ktoré k zvýšeniu príspevku na stravu muselo pristúpiť. „Deje sa to naprieč Slovenskom a naprieč hlavným mestom, ktoré je vzhľadom na najvyššie životné náklady rastom cien zasiahnuté najvýraznejšie,“ podotkol.

Viac o téme: Bratislava, ceny, jedáleň, jedlo, obedy, Petržalka, rodičia, samospráva, školská jedáleň, žiaci

Súvisiace články