Regióny Bratislava Top

OBROVSKÁ STRATA Dnes zomrela popredná osobnosť SLOVENSKEJ HUDBY! Vyznamenanie dostal aj od PREZIDENTA

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA – Tragická správa zasiahla slovenskú kultúru dnes (11.02.) v doobedňajších hodinách. Na svoju poslednú púť sa pobrala významná osobnosť slovenskej hudby – Ladislav Burlas. Bol nielen pedagógom, ale aj hudobným skladateľom. Ešte v novembri 2023 sa zúčastnil hudobnej skúšky.

Nedeľa 11. februára začala pre rodinu Ladislava Burlasa veľmi smutne. V doobedňajších hodinách sa totiž pobral na svoj posledný odpočinok v domove sociálnych služieb v bratislavskom Starom meste, ako o tom informoval portál Štandard.

Profesor Ladislav Burlas odišiel na svoj posledný odpočinok vo veku 96 rokov. Počas svojho života patril k popredným slovenským hudobným skladateľom, muzikológom a významným predstaviteľom slovenskej filozofie hudby.

Jeho láska k hudbe ho sprevádzala celý život. Študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a na VŠMU v Bratislave. V roku 1993 bol menovaný za profesora. Vyše tridsať rokov pôsobil v Slovenskej akadémii vied v Bratislave ako vedecký pracovník. Neskôr sa stal dekanom Fakulty múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Nebol len pedagógom, ale aj aktívnym skladateľom. Komponoval pre zbor a orchester, symfonickú hudbu či skladby pre detské zbory. Bol autorom vyše 150 odborných prác, štúdií, yysokoškolských textov, článkov či úvah.

Za svoj prínos pre slovenskú hudbu mu prezident Ivan Gašparovič v roku 2008 udelil Pribinov kríž II. triedy. Okrem toho mu bola v roku 2021 udelená aj Veľká cena SOZA.

Jeho odchod na večnosť zasiahol nepochybne nielen jeho rodinu, známych a priateľov, ale aj milovníkov hudby a hudobníkov. Ešte v novembri minulého roka bol na skúške kapely The Ladies Ensemble.