Pezinok Regióny Bratislava

OBROVSKÁ STRATA Náhle zomrel významný PROFESOR a medzinárodne uznávaný VEDEC! Získal mnoho OCENENÍ

sviečka, umrtie
Ilustračná foto. Zdroj: archív zoznam.sk

PEZINOK – Tragická správa zasiahla slovenskú vedeckú obec. Nečakane ju opustil profesor Ondrej Hronec. Svoj život zasvätil najmä skúmaniu rozmanitých vplyvov na životné prostredie. Venoval sa ale aj umeleckému písaniu. Za zásluhy v oblasti vedy získal niekoľko prestížnych ocenení, ako odborníka ho pozývali aj do zahraničia.  

V stredu 13. júna 2023 navždy odišiel významný vedec a pedagóg prof. Ondrej Hronec. Opustil nás vo veku 85 rokov v podvečerných hodinách v Košiciach. Počas svojho života ovplyvnil predovšetkým tvorbu a ekonomiku životného prostredia.

Pracovný život Ondreja Hronca bol úzko spätý s Fakultou manažmentu, ekonomiky a obchodu na Prešovskej univerzite v Prešove. Ako uvádza Prešovská univerzita, patril k jedným zo zakladateľov environmentálneho vzdelávania na slovenských univerzitách. Na univerzite patril k dôležitým výskumníkom v oblasti kvality životného prostredia. V rokoch 1990 – 1994 bol aj členom Komisie životného prostredia v Košiciach.

Za svoj veľký prínos pre vedu a výskum získal niekoľko domácich i medzinárodných ocenení.  Medzi nimi aj Cenu Leonarda Stöckela či medailu sv. Gorazda. Dostalo sa mu aj cti a nosil Zlatý odznak za ochranu životného prostredia v Poľsku.

Jeho medzinárodne pôsobenie malo obrovský dosah. Stal sa totiž členom medzinárodnej bieloruskej akadémie vied a bol čestným profesorom Agrárnotechnickej univerzity v Minsku.

Maj Gemer uvádza, že bol aj autorom rozhlasových literárnych a dramatických pásiem a relácií, napísal tiež viacero televíznych scenárov. Bol aj zakladateľom a čestným predsedom Občianskeho združenia pre zachovanie pamiatky Jura Hronca.

  Jeho Jeho odchod na večnosť bol pre niektorých šokom, ako píše Jozef: “Čožeeeee, to je šok !!!! Navždy mi ostanú v pamäti debaty s ním na rôzne témy, keď sme sa stretli u Mary v kaviarni.” Profesor bol aj skvelým rozprávčom, ako priznáva Jaro: “Neuveriteľne sa vždy počúvali tvoje historky, to som medzitým možno zabudol aj dýchať pri ich počúvaní. Zábavné, výpravné a poučné. To dnes v tomto svete chýba.”