Regióny Bratislava

OBROVSKÁ STRATA pre Slovensko: Zomrela veľká spevácka diva! Jej hlas obdivovali po celom svete

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

BRATISLAVA Vo veku 65 rokov v utorok zomrela operná speváčka Ľubica Rybárska. Na sociálnej sieti o tom informoval jej syn. Potvrdila to tlačová tajomníčka Slovenského národného divadla (SND) Izabela Pažítková.

“S veľkým zármutkom sme v SND prijali správu, že dnes, 14. mája, navždy stíchol dramatický soprán, nádherný hlas dlhoročnej vynikajúcej sólistky Opery SND Ľubice Rybárskej,” uviedla. Vedenie SND a Opery SND zároveň vyjadrilo úprimnú sústrasť rodine a blízkym.

Ľubica Rybárska sa narodila 13. júla 1958 v Martine. Spev vyštudovala na Konzervatóriu v Žiline v roku 1979. V roku 1983 absolvovala štúdium na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. V rokoch 1983 – 2013 bola členkou súboru Opery SND, kde ako sólistka naštudovala celý rad postáv sopránového repertoáru.

Ľubica Rybárska TASR/SND – Robo Hubač

V roku 1988 sa vo Filadelfii (USA) stala víťazkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho. Vtedy sa jej kariéra začala prudko rozvíjať, najmä pozvaním k spolupráci do filadelfskej opery, kde v apríli 1989 spoločne s Pavarottim účinkovali v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. Týmto sa jej otvorila cesta na významné svetové operné scény v Zürichu, Paríži, Madride, Mníchove, Turíne, Ríme. Výrazné úspechy dosiahla aj ako koncertná umelkyňa. Aktívne sa venovala tiež pedagogickej práci na VŠMU. Spolupracovala aj s domácimi a zahraničnými rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami.