Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

OBROVSKÁ ZMENA! Na semaforoch môže pribudnúť ŠTVRTÁ farba: Čo bude znamenať?

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

Tento koncept riadenej dopravy je však otázkou ďalekej budúcnosti. Ako pre zregionu.sk povedal analytik Tomáš Burger, na Slovensku sa tak skoro autonómnych vozidiel nedočkáme.

„Autonómne vozidlá sú na Slovensku ešte ďalekou hudbou budúcnosti, ktorej sa skôr ako o 10-15 rokov veľmi pravdepodobne nedočkáme. Tento predpoklad sa dá stavať najmä na nižšej kúpyschopnosti obyvateľstva Slovenska, ktoré sa častokrát orientuje na nákup lacnejších vozidiel, neobsahujúcich autonómne technológie,“ vysvetľuje Burger.

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay.com

V prípade výraznejšieho rozšírenia autonómnych vozidiel však podľa neho bude nepochybne potrebná aj zmena technológie riadenia premávky. Biele svetlo na svetelnej signalizácii je jedna z možností.

„V súčasnosti však existujú pre vodičov na Slovensku v križovatkových priestoroch aj praktickejšie pomôcky, ako napríklad odpočítavanie sekúnd do zmeny signálu, blikajúca zelená, ako aj koordinácia jednotlivých križovatiek do tzv. zelenej vlny, ideálne za podpory líniového riadenia dopravy, ktoré vie pomocou premenlivého značenia operatívne upravovať povolenú rýchlosť, s cieľom zlepšiť plynulosť dopravy v mestách,“ dodáva Burger na záver.