Regióny Bratislava Top

NAKA V AKCII Viceprezident lyžiarskeho zväzu skončil v putách! Lieta v miliónových podvodoch

Výkonný viceprezident Zväzu slovenského lyžovania Ladislav Smolen. ZDROJ: TASR - Jakub Kotian

BRATISLAVA (Redakcia/TASR) –  Elitní policajti Národnej kriminálnej agentúry obvinili 14 ľudí z podvodov s daňovými vratkami. Škoda presahuje 18 miliónov eur. Medzi obvinenými sú aj známe mená z najväčších megakauz posledného obdobia ako bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, podnikateľ Michal Suchoba, bývalý riaditeľ finančnej správy František Imrecze aj bývalý riaditeľ daňového úradu v Nitre Radoslav Uharka. No a práve medzi týmito menami figuruje aj v lyžiarskom svete známy Ladislav Smolen, ktorý sa podľa najnovších informácií koncom júna vzdal funkcie viceprezidenta lyžiarskeho zväzu. 

 

Päťdesiat policajtov Národnej kriminálnej agentúry niekoľko dní pripravovalo rozsiahlu policajnú akciu s krycím názvom „DANIARI“. Súvisela s činnosťou zločineckej skupiny pôsobiacej na západnom Slovensku. Počas akcie urobili policajti NAKA viaceré prehliadky rôznych priestorov a zadržali 14 ľudí, ktorých už vyšetrovateľ obvinil z daňovej trestnej činnosti a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Ide o bývalých čelných predstaviteľov Finančnej správy Slovenskej republiky, zamestnancov daňového úradu na rôznych stupňov riadenia, ktorí mali zneužívať svoju právomoc a prijímať úplatky za zabezpečenie vyplatenia nadmerného odpočtu, vrátane štatutárnych orgánov podnikateľských subjektov a ďalších osôb, ktoré celú činnosť zločineckej skupiny mali koordinovali.

“Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vyhovel podnetu vyšetrovateľa a podal dnes v ranných hodinách návrh na väzbu piatich osôb,” informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Doplnila, že obvinenia voči 14 osobám boli vznesené za trestný čin daňového podvodu, zneužívania právomoci verejného činiteľa, prijímania úplatku i založenia zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

 

Druhý sprava výkonný viceprezident Zväzu slovenského lyžovania Ladislav Smolen. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

“Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie viacerých osôb. Počet obvinených ani výška zistenej škody s najväčšou pravdepodobnosťou nie je konečná,” povedal hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. “Členovia zločineckej skupiny mali vzájomne a koordinovaným konaním zabezpečiť, že si konkrétne spriaznené daňové subjekty neoprávnene uplatnili nárok na vrátanie DPH (tzv. nadmerný odpočet). Následne mali zabezpečiť priebeh daňovej kontroly alebo miestneho zisťovania tak, aby napriek neoprávnenosti žiadaných nadmerných odpočtov došlo k ich vyplateniu,” dodal Slivka.

Jednotlivým členom zločineckej skupiny a zamestnancom daňového úradu mali za to poskytovať úplatky. Celkový, len doteraz zadokumentovaný rozsah neoprávnene vyplatených nadmerných odpočtov v prospech tejto zločineckej skupiny, presahuje sumu 18 miliónov Eur. Finančná správa už skôr informovala, že v tomto prípade ide o spoločnú akciu Finančnej správy, Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry. “Vzhľadom na to, že ide o prípad, ktorý vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní, nie je možné k nemu uvádzať podrobnosti,” uviedla hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (v strede), zľava rodičia Igor Vlha a Zuzana Vlhová, druhý sprava brat Boris Vlha s priateľkou Simonou Jágerskou. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Vzdal sa funkcií

Medzi obvinenými a zadržanými má byť aj zakladateľ Zväzu slovenského lyžovania Ladislav Smolen. Zväz na svojej stránke posledný júnový deň informoval, že sa vzdal svojej funkcie viceprezidenta organizácie a tým pádom aj členstva vo Výkonnom výbore organizácie. Na jeho mieste ho nahradí Jana Palovičová. Tá prevezme aj časť jeho agendy ako viceprezidenta organizácie. “Ladislav Smolen sa z osobných dôvodov vzdal funkcie viceprezidenta,” píše sa na stránke. Zväz slovenského lyžovania dostal od Slovenského olympijského a športového výboru 1. júla na jeho Valnom zhromaždení zelenú, aby rokoval s Medzinárodnou lyžiarskou federáciou o vstupe do FIS. Navyše, v pozadí Zväzu slovenského lyžovania vo veľkom a veľmi aktívne vystupuje otec Petry Vlhovej Igor Vlha. Na Slovensku totiž v súčasnosti prebieha diplomatická a zákulisná vojna medzi Slovenským lyžiarskym zväzom a Zväzom slovenského lyžovania o nástupníctve a reprezentovaní lyžiarov doma aj v zahraničí.

 

Bývalý výkonný viceprezident Zväzu slovenského lyžovania Ladislav Smolen. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Je to výsmech lyžiarskej obci, tvrdil SLA

Navyše Zväz slovenského lyžovania viac či menej podporuje aj ministerstvo školstva, jeho štátny tajomník Ivan Husár, aj vládny splnomocnenec pre šport Karol Kučera. Plus Slovenský olympijský a športový výbor zvláštnym spôsobom zmenil svoje rozhodnutie z 30. apríla 2021, kedy neuznalo Zväz slovenského lyžovania ako organizáciu zodpovednú za lyžovanie na Slovensku pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu a potvrdil de facto v tejto pozícii Slovenský lyžiarsky zväz. Prvého júla, na ďalšom Valnom zhromaždení to už bolo naopak, pričom minister školstva Branislav Gröhling spolu s prezidentom olympijského výboru Antonom Siekelom koncom apríla verejne vyhlasovali, že budú rešpektovať akékoľvek rozhodnutie členskej základne výboru.

“V spojení s informáciou o zadržaní zakladateľa a štatutárneho zástupcu Zväzu slovenského lyžovania Ladislava Smolena pracovníkmi NAKA pre podozrenie z trestnej činnosti spojenej s vratkami DPH sa javia podobné tvrdenia o „čistote“ všetkých krokov učinených v „kauze Slovenskej lyžiarskej asociácie” ako výsmech celej lyžiarskej a olympijskej obci. Je možno na mieste si klásť otázku, ako bolo občianske združenie Zväzu slovenského lyžovania financované od jeho vzniku. Podobné problémy a komplikácie s podporovaním členskej základne a reprezentantov už sú teraz hrozbou aj pre ostatné zväzy či asociácie. Nové Predsedníctvo SLA už rieši túto situáciu na domácej aj medzinárodnej úrovni,” reagovala mediálna poradkyňa Slovenskej lyžiarskej asociácie Adrian Bednárová na najnovšie rozhodnutie Valného zhromaždenia Slovenského olympijského a športového výboru.

 

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová počas slalomu v alpskej kombinácii na majstrovstvách sveta v Cortine d’Ampezzo. Zdroj: TASR / AP

Čo na to samotný zväz?

“Zväz slovenského lyžovania je organizácia, ktorá združuje v súčasnosti vyše 4-tisíc členov. Väčšina jej predstaviteľov pracuje bez nároku na honorár v snahe pomôcť slovenskému lyžovaniu. Veľmi nás teší, že na včerajšej konferencii (1.7.2021 – poznámka redakcie) Slovenského olympijského a športového výboru získal Zväz slovenského lyžovania podporu v snahe zastupovať Slovensko v štruktúrach Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS. Zväz slovenského lyžovania je občianske združenie, ktoré je riadené konferenciou, prostredníctvom výkonných a kontrolných orgánov. Je financované z členských a verejných príspevkov. Celé financovanie je zverejnené vo výročnej správe, ktorá je k dispozícii na oficiálnej webovej stránke. Ladislav Smolen sa predvčerom (30.6.2021) z osobných dôvodov vzdal funkcie člena výkonného výboru. Novou členkou výkonného výboru sa stala JUDr. Jana Palovičová, dlhoročná lyžiarska expertka, organizátorka dvoch svetových pohárov na Slovensku a uznávaná odborníčka. Jana Palovičová zároveň prevzala aj časť funkcií výkonného viceprezidenta organizácie. Zväz slovenského lyžovania sa ohradzuje byť akokoľvek spájaná s činnosťou ktoréhokoľvek svojho člena, ktorá sa netýka práce pre Zväz slovenského lyžovania,” informoval Zoznam.sk Zväz slovenského lyžovania vo svojom stanovisku k aktuálnej situácii okolo Ladislava Smolena.